Kista grundskola — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Stockholm · Kista
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem · Anpassad grundskola åk 1–4
I Kista finns Kista grundskola, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 222,7 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 4,7 poäng sedan läsåret 2019/20. 80,7 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 85,0 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 218,0 | 209,1 | 224,1 | 218,1 | 215,8 | 206,1 | 222,7 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Kista grundskola som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 18 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 197 p · Faktiskt: 216 p · Avvikelse: +18 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Kista grundskola presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 197 poäng, men skolan nådde 216 poäng — en positiv avvikelse på 18 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Kista grundskola
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
85,0 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet — markant högre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 9,3 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Kista grundskola, Stockholm
Kista grundskola är en grundskola (kommunal skola) belägen i Kista. Skolan tillhör Stockholm kommun.
Skolans meritvärde är 222,7 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 7,0 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 256,6 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 18 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 197 poäng och skolan nådde 216 poäng.
Meritvärdet har haft en positiv utveckling sedan läsåret 2019/20: från 218,0 till 222,7 poäng.
Lärarbehörigheten på skolan är hög — 85,0 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 80,7 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 5,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Köpenhamnsgatan 11, 16442 Kista
https://grundskola.stockholm/hitta-grundskola/grundskola/kista-grundskola-f-3
Visa på kartaLiknande skolor i Stockholm
- Fruängens skola 223,4 p
- Hökarängsskolan 224,0 p
- Ellen Key skolan 224,2 p
- Innovitaskolan Vällingby Park 220,0 p
Skolor i Stockholm med liknande meritvärde
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Kista grundskola
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild, Idrott och hälsa. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Teknik, Musik, Fysik, Svenska som andraspråk, Kemi, Moderna språk, Matematik.
Vanliga frågor om Kista grundskola
Vad är meritvärdet på Kista grundskola?
Meritvärdet på Kista grundskola är 222,7 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Kista grundskola placerar sig under rikssnittet med 7,0 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Kista grundskola är behöriga?
På Kista grundskola har 85,0 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Kista grundskola?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Kista grundskola 18 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 197, faktiskt 216 poäng).
Vilken typ av skola är Kista grundskola?
Kista grundskola är en kommunal skola i Stockholm (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Kista grundskola?
På Kista grundskola är 80,7 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Kista grundskola?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 5,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Kista grundskola
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — idrott och hälsa
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Stockholm — bild
- Skolor i Stockholm — idrott och hälsa
- Skolor i Stockholm — hem- och konsumentkunskap
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →