Kungsängsgymnasiet — gymnasium, betygspoäng 13,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Kungsängsgymnasiet är en kommunal gymnasieskola i Sala med 8 nationella program (4 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 8 program med redovisat värde) är 13,6 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,5 poäng. 89,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,1 p), lägst El- och energiprogrammet (11,2 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 13,7 | 85,7 % | 80,0 % | 218–253 | 90 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,5 | 94,4 % | 85,7 % | 163–222 | 90 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 14,0 | 85,7 % | 83,3 % | 248–304 | 50 |
| Teknikprogrammet | 15,1 | 91,7 % | 64,7 % | 225–264 | 20 |
Yrkesprogram (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | 13,2 | – | – | 95–204 | 40 |
| El- och energiprogrammet | 11,2 | – | 78,6 % | 208–226 | 40 |
| Fordons- och transportprogrammet | – | – | – | 170–193 | 30 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | – | – | – | 85–152 | 30 |
Introduktionsprogram (4)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 70 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Kungsängsgymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
82,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Kungsängsgymnasiet, Sala
Kungsängsgymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Sala.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 8 program med redovisat värde) är 13,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
89,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 152 och 304 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.
Kontakt och adress
Gymnasiegatan 1, 73340 Sala
http://www.kungsangsgymnasiet.se
Visa på kartaGymnasieskolor nära Kungsängsgymnasiet
Närliggande skolor i Sala och Västmanlands län
Fler skolor i Sala
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Kungsängsgymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Kungsängsgymnasiet?
Kungsängsgymnasiet erbjuder 8 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, El- och energiprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Kungsängsgymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Kungsängsgymnasiet är 13,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,1 p), lägst El- och energiprogrammet (11,2 p).
Hur många av eleverna på Kungsängsgymnasiet blir behöriga till högskolan?
89,4 % av eleverna på Kungsängsgymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Kungsängsgymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 152 och 304 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Kungsängsgymnasiet är behöriga?
82,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Kungsängsgymnasiet?
Kungsängsgymnasiet har omkring 480 elever (2025/26).
Mer statistik om Kungsängsgymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →