Ösby naturbruksgymnasium — gymnasium, betygspoäng 13,3
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola · Anpassad gymnasieskola
Ösby naturbruksgymnasium i Sala är en kommunal gymnasieskola med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,3 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,5 poäng. 44,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturbruksprogrammet (14,1 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (12,4 p).
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturbruksprogrammet | 14,1 | 44,0 % | 74,5 % | 120–229 | 180 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 12,4 | – | 81,0 % | 83–173 | 70 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Ösby naturbruksgymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 62,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Ösby naturbruksgymnasium, Sala
Ösby naturbruksgymnasium är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Sala.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.
44,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 173 och 229 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 7,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Ösbyvägen 3, 73391 Sala
Visa på kartaGymnasieskolor nära Ösby naturbruksgymnasium
Närliggande skolor i Sala och Västmanlands län
Fler skolor i Sala
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Ösby naturbruksgymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Ösby naturbruksgymnasium?
Ösby naturbruksgymnasium erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (Naturbruksprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Ösby naturbruksgymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Ösby naturbruksgymnasium är 13,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturbruksprogrammet (14,1 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (12,4 p).
Hur många av eleverna på Ösby naturbruksgymnasium blir behöriga till högskolan?
44,0 % av eleverna på Ösby naturbruksgymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Ösby naturbruksgymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 173 och 229 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Ösby naturbruksgymnasium är behöriga?
Lärarbehörigheten är 62,9 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Ösby naturbruksgymnasium?
Ösby naturbruksgymnasium har omkring 240 elever (2025/26).
Mer statistik om Ösby naturbruksgymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →