Kyrkskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Smedjebacken · Söderbärke
Grundskola åk 4–9 · Fritidshem
Kyrkskolan i Söderbärke är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 240,9 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 17,2 poäng sedan läsåret 2019/20. Lärarbehörigheten är 34,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 223,7 | 252,9 | 244,4 | 234,3 | 248,4 | 210,2 | 240,9 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Kyrkskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 21 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 227 p · Faktiskt: 248 p · Avvikelse: +21 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Kyrkskolan presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 227 poäng, men skolan nådde 248 poäng — en positiv avvikelse på 21 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Kyrkskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
34,4 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 9,0 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Kyrkskolan, Smedjebacken
Kyrkskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Söderbärke. Skolan tillhör Smedjebacken kommun.
Skolans meritvärde är 240,9 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 11,2 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 219,5 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 21 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 227 poäng och skolan nådde 248 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 223,7 till 240,9 poäng, en förbättring med 17,2 poäng.
Lärarbehörigheten är 34,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,0, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 4,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Kyrkogatan 4, 77760 Söderbärke
https://smedjebacken.se/barn-och-utbildning/grundskola/grundskolor/kyrkskolan.html
Visa på kartaSkolor nära Kyrkskolan
Närliggande skolor i Smedjebacken
Fler skolor i Smedjebacken
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Kyrkskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Samhällskunskap, Historia, Musik, Biologi, Bild, Geografi, Hem- och konsumentkunskap.
Vanliga frågor om Kyrkskolan
Vad är meritvärdet på Kyrkskolan?
Meritvärdet på Kyrkskolan är 240,9 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Kyrkskolan placerar sig över rikssnittet med 11,2 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Kyrkskolan är behöriga?
På Kyrkskolan har 34,4 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Kyrkskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Kyrkskolan 21 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 227, faktiskt 248 poäng).
Vilken typ av skola är Kyrkskolan?
Kyrkskolan är en kommunal skola i Smedjebacken (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Kyrkskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,0, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 4,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Kyrkskolan förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Kyrkskolan var 223,7 poäng läsåret 2019/20 och 240,9 poäng läsåret 2025/26 — en ökning med 17,2 poäng under perioden.
Mer statistik om Kyrkskolan
← Se alla skolor i Smedjebacken
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →