Betygskartan
Meny

VBU Smeden — gymnasium, betygspoäng 13,4

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Smedjebacken

Gymnasium Kommunalförbund

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

VBU Smeden är en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund i Smedjebacken med 2 nationella program (2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 2 program med redovisat värde) är 13,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,4 poäng. 55,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

13,4 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,5 mot snittet för alla program (oviktat)
55,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
0,0 % Behöriga lärare -77,7 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
70 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Restaurang- och livsmedelsprogrammet – – – 98–154 30
Vård- och omsorgsprogrammet 13,4 55,0 % 91,7 % 130–185 30
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på VBU Smeden

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 0,0 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 7,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,5 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
7,6 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
8,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — VBU Smeden, Smedjebacken

VBU Smeden är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Smedjebacken.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 2 program med redovisat värde) är 13,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.

55,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 154 och 185 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 7,6 och nöjdhet med skolan 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Vasagatan 11, 77730 Smedjebacken

0240-86500

http://www.vbu.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära VBU Smeden

Närliggande skolor i Smedjebacken och Dalarnas län

Fler skolor i Smedjebacken

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om VBU Smeden

Vilka gymnasieprogram finns på VBU Smeden?

VBU Smeden erbjuder 2 nationella program: yrkesprogram (Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).

Vad är betygspoängen på VBU Smeden?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på VBU Smeden är 13,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur många av eleverna på VBU Smeden blir behöriga till högskolan?

55,0 % av eleverna på VBU Smeden är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till VBU Smeden?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 154 och 185 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på VBU Smeden är behöriga?

Lärarbehörigheten är 0,0 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 7,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på VBU Smeden?

VBU Smeden har omkring 70 elever (2025/26).

Mer statistik om VBU Smeden

← Se alla skolor i Smedjebacken

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →