Lindholmens tekniska gymnasium 3 — gymnasium, betygspoäng 12,7
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Göteborg finns Lindholmens tekniska gymnasium 3, en kommunal gymnasieskola, med 2 nationella program (1 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 2 program med redovisat värde) är 12,7 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 84,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 12,7 | 84,0 % | 73,7 % | 215–249 | 340 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Lindholmens tekniska gymnasium 3
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
84,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Lindholmens tekniska gymnasium 3, Göteborg
Lindholmens tekniska gymnasium 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Göteborg.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 2 program med redovisat värde) är 12,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,2 poäng.
84,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel) för Teknikprogrammet är 248,9 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 5,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Utvecklingsgatan 1, 41756 Göteborg
http://goteborg.se/wps/portal/lindholmenstekniska
Visa på kartaGymnasieskolor nära Lindholmens tekniska gymnasium 3
- Lindholmens tekniska gymnasium 1
- Lindholmens tekniska gymnasium 4
- Lindholmens tekniska gymnasium 2
- Bräckegymnasiet 4
Närliggande skolor i Göteborg
Fler skolor i Göteborg
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Lindholmens tekniska gymnasium 3
Vilka gymnasieprogram finns på Lindholmens tekniska gymnasium 3?
Lindholmens tekniska gymnasium 3 erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).
Vad är betygspoängen på Lindholmens tekniska gymnasium 3?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Lindholmens tekniska gymnasium 3 är 12,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
Hur många av eleverna på Lindholmens tekniska gymnasium 3 blir behöriga till högskolan?
84,0 % av eleverna på Lindholmens tekniska gymnasium 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Lindholmens tekniska gymnasium 3?
Antagningspoängen (medel) för Teknikprogrammet är 248,9 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Lindholmens tekniska gymnasium 3 är behöriga?
84,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Lindholmens tekniska gymnasium 3?
Lindholmens tekniska gymnasium 3 har omkring 350 elever (2025/26).
Mer statistik om Lindholmens tekniska gymnasium 3
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →