LM Engströms gymnasium — gymnasium, betygspoäng 16,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
LM Engströms gymnasium i Göteborg är en fristående gymnasieskola med 4 nationella program (4 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 16,9 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 99,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (18,2 p), lägst Ekonomiprogrammet (16,3 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 16,3 | 98,9 % | 96,5 % | 288–304 | 240 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 18,2 | 100,0 % | 95,3 % | 323–332 | 200 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 16,5 | 98,4 % | 95,2 % | 193–303 | 130 |
| Estetiska programmet | 16,5 | 100,0 % | 91,7 % | 245–278 | 50 |
Personal, gymnasiet på LM Engströms gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 95,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 19,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — LM Engströms gymnasium, Göteborg
LM Engströms gymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Göteborg.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 16,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 3,0 poäng.
99,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 278 och 332 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,0, studiero 6,8 och nöjdhet med skolan 8,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Vallgatan 11, 41116 Göteborg
Visa på kartaGymnasieskolor nära LM Engströms gymnasium
- Kitas Gymnasium
- Mediegymnasiet
- KLARA Teoretiska Gymnasium Göteborg Vallgatan
- Hvitfeldtska gymnasiet 7
Närliggande skolor i Göteborg
Fler skolor i Göteborg
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om LM Engströms gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på LM Engströms gymnasium?
LM Engströms gymnasium erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Estetiska programmet).
Vad är betygspoängen på LM Engströms gymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på LM Engströms gymnasium är 16,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (18,2 p), lägst Ekonomiprogrammet (16,3 p).
Hur många av eleverna på LM Engströms gymnasium blir behöriga till högskolan?
99,3 % av eleverna på LM Engströms gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till LM Engströms gymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 278 och 332 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på LM Engströms gymnasium är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 95,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 19,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på LM Engströms gymnasium?
LM Engströms gymnasium har omkring 620 elever (2025/26).
Mer statistik om LM Engströms gymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →