Lugnviksskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
Lugnviksskolan är en kommunal skola (grundskola) i Östersund med ett meritvärde på 218,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 19,1 poäng sedan läsåret 2019/20. 83,3 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 82,3 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 237,9 | 228,4 | 199,5 | 214,6 | 218,6 | 216,7 | 218,8 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Lugnviksskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 227 p · Faktiskt: 219 p · Avvikelse: -9 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 227 poäng. Lugnviksskolan uppnådde 219 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Lugnviksskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
82,3 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 13,2 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Lugnviksskolan, Östersund
Lugnviksskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Östersund.
Skolans meritvärde är 218,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 10,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 229,3 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 227 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 237,9 till 218,8 poäng, en minskning med 19,1 poäng.
Lärarbehörigheten är 82,3 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 83,3 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,8, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 7,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Midvägen 12, 83151 Östersund
https://ostersund.se/barn-och-utbildning/grundskola/grundskolor/lugnviksskolan.html
Visa på kartaLiknande skolor i Östersund
Skolor i Östersund med liknande meritvärde
Fler skolor i Östersund
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Lugnviksskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Musik, Hem- och konsumentkunskap. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Kemi, Teknik, Biologi, Matematik.
Vanliga frågor om Lugnviksskolan
Vad är meritvärdet på Lugnviksskolan?
Meritvärdet på Lugnviksskolan är 218,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Lugnviksskolan placerar sig under rikssnittet med 10,9 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Lugnviksskolan är behöriga?
På Lugnviksskolan har 82,3 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Lugnviksskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Lugnviksskolan i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Lugnviksskolan?
Lugnviksskolan är en kommunal skola i Östersund (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Lugnviksskolan?
På Lugnviksskolan är 83,3 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Lugnviksskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,8, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 7,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Lugnviksskolan
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — musik
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — moderna språk
- Skolor i Östersund — musik
- Skolor i Östersund — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Östersund — moderna språk
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →