Odensalaskolans grundskola — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
I Östersund finns Odensalaskolans grundskola, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 229,6 poäng läsåret 2025/26, i linje med rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 4,6 poäng sedan läsåret 2022/23. Gymnasiebehörigheten är 78,7 %, vilket är under rikssnittet.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|
| 234,2 | 238,5 | 229,9 | 229,6 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Odensalaskolans grundskola som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 245 p · Faktiskt: 239 p · Avvikelse: -7 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 245 poäng. Odensalaskolans grundskola uppnådde 239 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Odensalaskolans grundskola
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
74,7 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 13,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Odensalaskolans grundskola, Östersund
Odensalaskolans grundskola är en grundskola (kommunal skola) belägen i Östersund.
Skolans meritvärde är 229,6 poäng (läsåret 2025/26), vilket är i linje med rikssnittet på 229,7 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 229,3 poäng ligger meritvärdet på samma nivå.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 245 poäng.
Meritvärdet har minskat något sedan läsåret 2022/23: från 234,2 till 229,6 poäng.
Lärarbehörigheten är 74,7 %, i linje med rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 78,7 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,3, studiero 4,9 och nöjdhet med skolan 6,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Idrottsvägen 9, 83162 Östersund
Visa på kartaLiknande skolor i Östersund
Skolor i Östersund med liknande meritvärde
Fler skolor i Östersund
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Odensalaskolans grundskola
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild, Musik. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik, Svenska.
Vanliga frågor om Odensalaskolans grundskola
Vad är meritvärdet på Odensalaskolans grundskola?
Meritvärdet på Odensalaskolans grundskola är 229,6 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Odensalaskolans grundskola placerar sig under rikssnittet med 0,1 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Odensalaskolans grundskola är behöriga?
På Odensalaskolans grundskola har 74,7 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Odensalaskolans grundskola?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Odensalaskolans grundskola i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Odensalaskolans grundskola?
Odensalaskolans grundskola är en kommunal skola i Östersund (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Odensalaskolans grundskola?
På Odensalaskolans grundskola är 78,7 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Odensalaskolans grundskola?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,3, studiero 4,9 och nöjdhet med skolan 6,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Odensalaskolans grundskola
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — musik
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Skolor i Östersund — bild
- Skolor i Östersund — musik
- Skolor i Östersund — engelska
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →