Magelungens Grundskola Södermalm — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 6–9
Magelungens Grundskola Södermalm är en friskola (grundskola) i Stockholm med ett meritvärde på 105,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 26,5 poäng sedan läsåret 2020/21. Lärarbehörigheten är 58,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 132,3 | 139,9 | 148,7 | 162,1 | 117,1 | 105,8 |
SALSA: presterar Magelungens Grundskola Södermalm som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 86 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 248 p · Faktiskt: 162 p · Avvikelse: -86 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Magelungens Grundskola Södermalm ligger 86 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 248 poäng och skolan nådde 162 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Magelungens Grundskola Södermalm
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
58,4 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 5,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Magelungens Grundskola Södermalm, Stockholm
Magelungens Grundskola Södermalm är en grundskola (friskola) belägen i Stockholm.
Skolans meritvärde är 105,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 123,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 256,6 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 86 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 248 poäng och skolan nådde 162 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2020/21 — från 132,3 till 105,8 poäng, en minskning med 26,5 poäng.
Lärarbehörigheten är 58,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,5, studiero 7,4 och nöjdhet med skolan 8,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Björngårdsgatan 21, 11852 Stockholm
Visa på kartaLiknande skolor i Stockholm
- Sofiaängens skola 138,2 p
- Distra IRS 163,4 p
- Lunaskolan Södra 166,3 p
- Vintertullsskolan i Stockholm 167,4 p
Skolor i Stockholm med liknande meritvärde
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Magelungens Grundskola Södermalm
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Samhällskunskap. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Religionskunskap, Biologi, Engelska, Teknik, Matematik.
Vanliga frågor om Magelungens Grundskola Södermalm
Vad är meritvärdet på Magelungens Grundskola Södermalm?
Meritvärdet på Magelungens Grundskola Södermalm är 105,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Magelungens Grundskola Södermalm placerar sig under rikssnittet med 123,9 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Magelungens Grundskola Södermalm är behöriga?
På Magelungens Grundskola Södermalm har 58,4 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Magelungens Grundskola Södermalm?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Magelungens Grundskola Södermalm 86 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 248, faktiskt 162 poäng).
Vilken typ av skola är Magelungens Grundskola Södermalm?
Magelungens Grundskola Södermalm är en friskola i Stockholm (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Magelungens Grundskola Södermalm?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,5, studiero 7,4 och nöjdhet med skolan 8,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Magelungens Grundskola Södermalm förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Magelungens Grundskola Södermalm var 132,3 poäng läsåret 2020/21 och 105,8 poäng läsåret 2025/26 — en minskning med 26,5 poäng under perioden.
Mer statistik om Magelungens Grundskola Södermalm
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — samhällskunskap
- Se alla skolor i Sverige — geografi
- Se alla skolor i Sverige — historia
- Skolor i Stockholm — samhällskunskap
- Skolor i Stockholm — geografi
- Skolor i Stockholm — historia
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →