Betygskartan
Meny

Magelungens Grundskola Solna — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Solna

Grundskola Friskola

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Magelungens Grundskola Solna är en friskola (grundskola) i Solna med ett meritvärde på 133,0 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 6,7 poäng sedan läsåret 2019/20. Lärarbehörigheten är 45,7 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

133,0 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -96,7 mot rikssnittet -111,9 mot kommunsnittet
45,7 % Behöriga lärare -27,6 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 133,0 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

9,8 NP Svenska
7,8 NP Matematik

Meritvärde över tid

↓6,7 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
139,7——105,4—147,5133,0

SALSA: presterar Magelungens Grundskola Solna som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.

Behöriga lärare på Magelungens Grundskola Solna

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

45,7 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 6,1 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,0 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
7,1 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +1,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)

Sammanfattning — Magelungens Grundskola Solna, Solna

Magelungens Grundskola Solna är en grundskola (friskola) belägen i Solna.

Skolans meritvärde är 133,0 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 96,7 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 244,9 poäng är meritvärdet lägre.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 139,7 till 133,0 poäng, en minskning med 6,7 poäng.

Lärarbehörigheten är 45,7 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 9,0 och studiero 7,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Hemvärnsgatan 15, 17154 Solna

072-2524633

http://www.magelungen.com

Visa på karta

Liknande skolor i Solna

Skolor i Solna med liknande meritvärde

Fler skolor i Solna

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Magelungens Grundskola Solna

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Engelska, Slöjd. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Hem- och konsumentkunskap, Geografi, Historia, Religionskunskap, Samhällskunskap, Teknik, Biologi, Fysik, Matematik, Kemi.

Vanliga frågor om Magelungens Grundskola Solna

Vad är meritvärdet på Magelungens Grundskola Solna?

Meritvärdet på Magelungens Grundskola Solna är 133,0 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Magelungens Grundskola Solna placerar sig under rikssnittet med 96,7 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Magelungens Grundskola Solna är behöriga?

På Magelungens Grundskola Solna har 45,7 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vilken typ av skola är Magelungens Grundskola Solna?

Magelungens Grundskola Solna är en friskola i Solna (Grundskola).

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Magelungens Grundskola Solna?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 9,0 och studiero 7,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Hur har meritvärdet på Magelungens Grundskola Solna förändrats de senaste åren?

Meritvärdet på Magelungens Grundskola Solna var 139,7 poäng läsåret 2019/20 och 133,0 poäng läsåret 2025/26 — en minskning med 6,7 poäng under perioden.

Är Magelungens Grundskola Solna en kommunal skola eller friskola?

Magelungens Grundskola Solna är en friskola i Solna av typen Grundskola.

Mer statistik om Magelungens Grundskola Solna

← Se alla skolor i Solna

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →