Betygskartan
Meny

Magelungens Grundskola Uppsala — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Uppsala

Grundskola Friskola

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Magelungens Grundskola Uppsala i Uppsala är en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 96,7 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 64,3 poäng sedan läsåret 2021/22. Lärarbehörigheten är 56,7 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

96,7 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -133,0 mot rikssnittet -148,8 mot kommunsnittet
56,7 % Behöriga lärare -16,6 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 96,7 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

66,7 % Yrkesprogram (YR)

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

9,0 NP Svenska
8,9 NP Matematik

Meritvärde över tid

↓64,3 sedan 2021/22
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
——161,0123,3122,396,396,7

SALSA: presterar Magelungens Grundskola Uppsala som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.

Behöriga lärare på Magelungens Grundskola Uppsala

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Lärarbehörigheten på Magelungens Grundskola Uppsala är 56,7 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 4,7 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,6 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
6,6 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
9,0 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +2,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
6,0 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Magelungens Grundskola Uppsala, Uppsala

Magelungens Grundskola Uppsala är en grundskola (friskola) belägen i Uppsala.

Skolans meritvärde är 96,7 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 133,0 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 245,5 poäng är meritvärdet lägre.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2021/22 — från 161,0 till 96,7 poäng, en minskning med 64,3 poäng.

Lärarbehörigheten är 56,7 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 6,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 9,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Slottsgränd 6, 75309 Uppsala

076-3099935

http://www.magelungen.com

Visa på karta

Liknande skolor i Uppsala

Skolor i Uppsala med liknande meritvärde

Fler skolor i Uppsala

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Magelungens Grundskola Uppsala

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Engelska, Bild, Matematik, Historia, Samhällskunskap, Geografi, Religionskunskap, Biologi, Svenska.

Vanliga frågor om Magelungens Grundskola Uppsala

Vad är meritvärdet på Magelungens Grundskola Uppsala?

Meritvärdet på Magelungens Grundskola Uppsala är 96,7 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Magelungens Grundskola Uppsala placerar sig under rikssnittet med 133,0 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Magelungens Grundskola Uppsala är behöriga?

På Magelungens Grundskola Uppsala har 56,7 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vilken typ av skola är Magelungens Grundskola Uppsala?

Magelungens Grundskola Uppsala är en friskola i Uppsala (Grundskola).

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Magelungens Grundskola Uppsala?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 6,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 9,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Hur har meritvärdet på Magelungens Grundskola Uppsala förändrats de senaste åren?

Meritvärdet på Magelungens Grundskola Uppsala var 161,0 poäng läsåret 2021/22 och 96,7 poäng läsåret 2025/26 — en minskning med 64,3 poäng under perioden.

Är Magelungens Grundskola Uppsala en kommunal skola eller friskola?

Magelungens Grundskola Uppsala är en friskola i Uppsala av typen Grundskola.

Mer statistik om Magelungens Grundskola Uppsala

← Se alla skolor i Uppsala

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →