Betygskartan
Meny

Magelungens gymnasium Södermalm — gymnasium, betygspoäng 13,7

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Stockholm

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Magelungens gymnasium Södermalm i Stockholm är en fristående gymnasieskola med 1 nationellt program (1 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,7 poäng (2020/21), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 90,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,7 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2020/21 -0,2 mot snittet för alla program (oviktat)
90,9 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 9,1 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
66,6 % Behöriga lärare -11,1 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
160 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högskoleförberedande program (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Samhällsvetenskapsprogrammet 13,7 90,9 % – 150–209 40
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 120 elever

Personal, gymnasiet på Magelungens gymnasium Södermalm

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 66,6 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 7,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,4 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
8,4 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +1,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
7,7 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Magelungens gymnasium Södermalm, Stockholm

Magelungens gymnasium Södermalm är ett gymnasium (friskola) belägen i Stockholm.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

90,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel) för Samhällsvetenskapsprogrammet är 208,7 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 8,4 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.

Kontakt och adress

Gaveliusgatan 7, 11641 Stockholm

076-1842278

http://www.magelungen.com

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Magelungens gymnasium Södermalm

Närliggande skolor i Stockholm

Fler skolor i Stockholm

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Magelungens gymnasium Södermalm

Vilka gymnasieprogram finns på Magelungens gymnasium Södermalm?

Magelungens gymnasium Södermalm erbjuder 1 nationellt program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Magelungens gymnasium Södermalm?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Magelungens gymnasium Södermalm är 13,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur många av eleverna på Magelungens gymnasium Södermalm blir behöriga till högskolan?

90,9 % av eleverna på Magelungens gymnasium Södermalm är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Magelungens gymnasium Södermalm?

Antagningspoängen (medel) för Samhällsvetenskapsprogrammet är 208,7 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Magelungens gymnasium Södermalm är behöriga?

Lärarbehörigheten är 66,6 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 7,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Magelungens gymnasium Södermalm?

Magelungens gymnasium Södermalm har omkring 160 elever (2025/26).

Mer statistik om Magelungens gymnasium Södermalm

← Se alla skolor i Stockholm

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →