Malgomajskolan 1 — gymnasium, betygspoäng 14,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Malgomajskolan 1 i Vilhelmina är en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund med 4 nationella program (4 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 4 program med redovisat värde) är 14,6 poäng (2023/24), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,3 poäng. 100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | – | – | – | 255–282 | 20 |
| Ekonomiprogrammet | – | – | – | 258–266 | 10 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,6 | 100,0 % | 100,0 % | 218–260 | 10 |
| Teknikprogrammet | – | – | – | 203–253 | 10 |
Introduktionsprogram (3)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Malgomajskolan 1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 64,2 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 3,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Malgomajskolan 1, Vilhelmina
Malgomajskolan 1 är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Vilhelmina.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 4 program med redovisat värde) är 14,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.
100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 253 och 282 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,8, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 7,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22.
Kontakt och adress
Skolgatan 13, 91233 Vilhelmina
Visa på kartaGymnasieskolor nära Malgomajskolan 1
Närliggande skolor i Vilhelmina och Västerbottens län
Fler skolor i Vilhelmina
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Malgomajskolan 1
Vilka gymnasieprogram finns på Malgomajskolan 1?
Malgomajskolan 1 erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet).
Vad är betygspoängen på Malgomajskolan 1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Malgomajskolan 1 är 14,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
Hur många av eleverna på Malgomajskolan 1 blir behöriga till högskolan?
100,0 % av eleverna på Malgomajskolan 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Malgomajskolan 1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 253 och 282 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Malgomajskolan 1 är behöriga?
Lärarbehörigheten är 64,2 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 3,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Malgomajskolan 1?
Malgomajskolan 1 har omkring 70 elever (2025/26).
Mer statistik om Malgomajskolan 1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →