Betygskartan
Meny

Tannbergsskolan 2 — gymnasium, betygspoäng 13,9

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Lycksele

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Tannbergsskolan 2 i Lycksele är en kommunal gymnasieskola med 5 nationella program (1 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 5 program med redovisat värde) är 13,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,3 poäng.

13,9 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 0,0 mot snittet för alla program (oviktat)
69,2 % Behöriga lärare -8,5 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
120 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högskoleförberedande program (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Estetiska programmet – – – 228–262 10

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 13,9 – 72,7 % 88–203 90
Bygg- och anläggningsprogrammet – – 71,4 % – 10
Barn- och fritidsprogrammet – – – – 10
Restaurang- och livsmedelsprogrammet – – – 85–188 10
Introduktionsprogram (4)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Tannbergsskolan 2

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

69,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 6,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,5 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
7,1 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
7,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Tannbergsskolan 2, Lycksele

Tannbergsskolan 2 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Lycksele.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 5 program med redovisat värde) är 13,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 188 och 262 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 7,1 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.

Kontakt och adress

Tannbergsvägen 9, 92133 Lycksele

0950-16600

http://www.tannbergsskolan.nu

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Tannbergsskolan 2

Närliggande skolor i Lycksele

Fler skolor i Lycksele

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Tannbergsskolan 2

Vilka gymnasieprogram finns på Tannbergsskolan 2?

Tannbergsskolan 2 erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Tannbergsskolan 2?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Tannbergsskolan 2 är 13,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur höga är antagningspoängen till Tannbergsskolan 2?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 188 och 262 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Tannbergsskolan 2 är behöriga?

69,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 6,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Tannbergsskolan 2?

Tannbergsskolan 2 har omkring 120 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Tannbergsskolan 2?

Tannbergsskolan 2 är en kommunal skola i Lycksele (Gymnasium).

Mer statistik om Tannbergsskolan 2

← Se alla skolor i Lycksele

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →