Mariebergsskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 7–9
Mariebergsskolan 7-9 är en kommunal skola (grundskola) i Motala med ett meritvärde på 181,7 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 25,9 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 72,9 %, vilket är under rikssnittet.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 207,6 | 247,1 | 219,3 | 202,0 | 218,5 | 182,4 | 181,7 |
SALSA: presterar Mariebergsskolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 11 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 208 p · Faktiskt: 219 p · Avvikelse: +11 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 208 poäng. Mariebergsskolan 7-9 uppnådde 219 poäng — 11 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Mariebergsskolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
77,1 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 11,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Mariebergsskolan 7-9, Motala
Mariebergsskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Motala.
Skolans meritvärde är 181,7 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 48,0 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 210,7 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 11 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 208 poäng och skolan nådde 219 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 207,6 till 181,7 poäng, en minskning med 25,9 poäng.
Lärarbehörigheten är 77,1 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 72,9 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,5, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 6,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Mariebergsgatan 1, 59172 Motala
Visa på kartaLiknande skolor i Motala
- Zederslundsskolan 190,2 p
- Skolgårda skola 7-9 216,8 p
- Kunskapsskolan Motala 220,9 p
- Innovitaskolan Motalas Högstadium 225,8 p
Skolor i Motala med liknande meritvärde
Fler skolor i Motala
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Mariebergsskolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Bild, Moderna språk, Idrott och hälsa, Teknik, Biologi, Historia, Samhällskunskap, Slöjd, Kemi, Religionskunskap, Svenska, Geografi, Fysik, Matematik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Mariebergsskolan 7-9
Vad är meritvärdet på Mariebergsskolan 7-9?
Meritvärdet på Mariebergsskolan 7-9 är 181,7 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Mariebergsskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 48,0 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Mariebergsskolan 7-9 är behöriga?
På Mariebergsskolan 7-9 har 77,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Mariebergsskolan 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Mariebergsskolan 7-9 11 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 208, faktiskt 219 poäng).
Vilken typ av skola är Mariebergsskolan 7-9?
Mariebergsskolan 7-9 är en kommunal skola i Motala (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Mariebergsskolan 7-9?
På Mariebergsskolan 7-9 är 72,9 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Mariebergsskolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,5, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 6,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Mariebergsskolan 7-9
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — musik
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Skolor i Motala — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Motala — musik
- Skolor i Motala — engelska
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →