Midgårdsskolan GY — gymnasium, betygspoäng 15,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Umeå finns Midgårdsskolan GY, en kommunal gymnasieskola, med 3 nationella program (3 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,4 poäng. 94,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,0 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (15,4 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Estetiska programmet | 15,4 | 94,1 % | – | 148–248 | 430 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,4 | 95,6 % | – | 193–250 | 180 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 16,0 | 93,1 % | – | 175–283 | 70 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 100 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Midgårdsskolan GY
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 89,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Midgårdsskolan GY, Umeå
Midgårdsskolan GY är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Umeå.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,7 poäng.
94,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 248 och 283 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 7,5 och nöjdhet med skolan 8,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.
Kontakt och adress
Paradvägen 36, 90347 Umeå
Visa på kartaGymnasieskolor nära Midgårdsskolan GY
Närliggande skolor i Umeå
Fler skolor i Umeå
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Midgårdsskolan GY
Vilka gymnasieprogram finns på Midgårdsskolan GY?
Midgårdsskolan GY erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Midgårdsskolan GY?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Midgårdsskolan GY är 15,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,0 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (15,4 p).
Hur många av eleverna på Midgårdsskolan GY blir behöriga till högskolan?
94,3 % av eleverna på Midgårdsskolan GY är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Midgårdsskolan GY?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 248 och 283 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Midgårdsskolan GY är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 89,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Midgårdsskolan GY?
Midgårdsskolan GY har omkring 790 elever (2025/26).
Mer statistik om Midgårdsskolan GY
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →