Minervagymnasium — gymnasium, betygspoäng 15,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Minervagymnasium är en fristående gymnasieskola i Umeå med 4 nationella program (4 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,4 poäng. 96,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,3 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (14,3 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 17,3 | 96,3 % | 94,3 % | 178–295 | 300 |
| Ekonomiprogrammet | 14,8 | 95,8 % | 85,4 % | 238–273 | 190 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,3 | 93,3 % | 80,9 % | 235–277 | 160 |
| Teknikprogrammet | 15,8 | 100,0 % | 93,1 % | 240–272 | 90 |
Personal, gymnasiet på Minervagymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 97,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 18,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Minervagymnasium, Umeå
Minervagymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Umeå.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,7 poäng.
96,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 272 och 295 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Glaciärgatan 2, 90727 Umeå
http://www.minervagymnasium.se
Visa på kartaGymnasieskolor nära Minervagymnasium
- Maja Beskowgymnasiet GY1
- Umeå Elitidrottsgymnasium
- Maja Beskowgymnasiet GY2
- Affärsgymnasiet Sports Academy Umeå
Närliggande skolor i Umeå
Fler skolor i Umeå
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Minervagymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Minervagymnasium?
Minervagymnasium erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet).
Vad är betygspoängen på Minervagymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Minervagymnasium är 15,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,3 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (14,3 p).
Hur många av eleverna på Minervagymnasium blir behöriga till högskolan?
96,4 % av eleverna på Minervagymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Minervagymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 272 och 295 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Minervagymnasium är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 97,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 18,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Minervagymnasium?
Minervagymnasium har omkring 740 elever (2025/26).
Mer statistik om Minervagymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →