Montessoriskolan i Falun — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
Montessoriskolan i Falun är en kommunal skola (grundskola) i Falun med ett meritvärde på 242,3 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 30,1 poäng sedan läsåret 2019/20. Lärarbehörigheten är 54,3 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 272,4 | 244,8 | 246,7 | 237,2 | 240,9 | 234,1 | 242,3 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Montessoriskolan i Falun som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 245 p · Faktiskt: 241 p · Avvikelse: -4 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 245 poäng. Montessoriskolan i Falun uppnådde 241 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Montessoriskolan i Falun
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Lärarbehörigheten på Montessoriskolan i Falun är 54,3 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 10,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Montessoriskolan i Falun, Falun
Montessoriskolan i Falun är en grundskola (kommunal skola) belägen i Falun.
Skolans meritvärde är 242,3 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 12,6 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 220,7 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 245 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 272,4 till 242,3 poäng, en minskning med 30,1 poäng.
Lärarbehörigheten är 54,3 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 7,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Hellbergs väg 5, 79174 Falun
Visa på kartaLiknande skolor i Falun
- Internationella Engelska Skolan Falun 236,9 p
- Västra Skolan 229,2 p
- Friskolan Mosaik 226,8 p
- Innovitaskolan Falun 259,7 p
Skolor i Falun med liknande meritvärde
Fler skolor i Falun
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Montessoriskolan i Falun
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Hem- och konsumentkunskap, Engelska, Bild, Musik, Geografi.
Vanliga frågor om Montessoriskolan i Falun
Vad är meritvärdet på Montessoriskolan i Falun?
Meritvärdet på Montessoriskolan i Falun är 242,3 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Montessoriskolan i Falun placerar sig över rikssnittet med 12,6 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Montessoriskolan i Falun är behöriga?
På Montessoriskolan i Falun har 54,3 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Montessoriskolan i Falun?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Montessoriskolan i Falun i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Montessoriskolan i Falun?
Montessoriskolan i Falun är en kommunal skola i Falun (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Montessoriskolan i Falun?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 7,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Montessoriskolan i Falun förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Montessoriskolan i Falun var 272,4 poäng läsåret 2019/20 och 242,3 poäng läsåret 2025/26 — en minskning med 30,1 poäng under perioden.
Mer statistik om Montessoriskolan i Falun
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Skolor i Falun — slöjd
- Skolor i Falun — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Falun — engelska
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →