Betygskartan
Meny

Praktiska Gymnasiet Falun — gymnasium, betygspoäng 12,6

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Falun

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Praktiska Gymnasiet Falun är en fristående gymnasieskola i Falun med 7 nationella program (7 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 7 program med redovisat värde) är 12,6 poäng (2021/22–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng.

12,6 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2021/22–2024/25 -1,4 mot snittet för alla program (oviktat)
89,2 % Behöriga lärare + 11,5 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
230 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturbruksprogrammet (14,6 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (11,0 p).

Yrkesprogram (7)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 12,7 – – 98–185 40
Naturbruksprogrammet 14,6 – – 90–199 40
Bygg- och anläggningsprogrammet 11,0 – – 88–146 30
Fordons- och transportprogrammet 11,9 – – 85–151 30
VVS- och fastighetsprogrammet 12,4 – – 173–204 30
Frisör- och stylistprogrammet – – – 213–244 20
Hantverksprogrammet 12,7 – 100,0 % – –
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Praktiska Gymnasiet Falun

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 89,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,9 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,2 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
8,1 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Praktiska Gymnasiet Falun, Falun

Praktiska Gymnasiet Falun är ett gymnasium (friskola) belägen i Falun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 7 program med redovisat värde) är 12,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,4 poäng.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 146 och 244 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 8,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Myntgatan 6, 79151 Falun

070-5443233

http://www.praktiska.se/falun

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Praktiska Gymnasiet Falun

Närliggande skolor i Falun

Fler skolor i Falun

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Praktiska Gymnasiet Falun

Vilka gymnasieprogram finns på Praktiska Gymnasiet Falun?

Praktiska Gymnasiet Falun erbjuder 7 nationella program: yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Naturbruksprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Praktiska Gymnasiet Falun?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Praktiska Gymnasiet Falun är 12,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturbruksprogrammet (14,6 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (11,0 p).

Hur höga är antagningspoängen till Praktiska Gymnasiet Falun?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 146 och 244 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Praktiska Gymnasiet Falun är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 89,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Praktiska Gymnasiet Falun?

Praktiska Gymnasiet Falun har omkring 230 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Praktiska Gymnasiet Falun?

Praktiska Gymnasiet Falun är en friskola i Falun (Gymnasium).

Mer statistik om Praktiska Gymnasiet Falun

← Se alla skolor i Falun

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →