Mora gymnasium ro 1 — gymnasium, betygspoäng 14,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Mora gymnasium ro 1 är en kommunal gymnasieskola i Mora med 15 nationella program (5 högskoleförberedande program, 9 yrkesprogram, 1 övrig utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (10 av 15 program med redovisat värde) är 14,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,1 poäng. 79,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,2 p), lägst El- och energiprogrammet (12,9 p).
Högskoleförberedande program (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 14,8 | 93,5 % | – | 205–272 | 170 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 12,9 | 80,8 % | – | 155–239 | 90 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,2 | 91,7 % | – | 225–296 | 80 |
| Teknikprogrammet | 14,2 | 87,0 % | – | 183–256 | 80 |
| Estetiska programmet | 14,6 | 85,7 % | – | 163–224 | 40 |
Yrkesprogram (9)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,8 | – | – | 103–189 | 110 |
| Barn- och fritidsprogrammet | 14,7 | 35,5 % | – | 103–216 | 80 |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | – | – | – | 135–208 | 60 |
| El- och energiprogrammet | 12,9 | – | – | 193–227 | 40 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 13,4 | – | – | 138–219 | 40 |
| Fordons- och transportprogrammet | – | – | – | 140–182 | 30 |
| Industritekniska programmet | – | – | – | 133–177 | 30 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 14,5 | – | – | 143–226 | 20 |
| Hotell- och turismprogrammet | – | – | – | 113–172 | 10 |
Övrig utbildning (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| International Baccalaureate (IB) | – | – | – | – | 40 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Mora gymnasium ro 1
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
81,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Mora gymnasium ro 1, Mora
Mora gymnasium ro 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Mora.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (10 av 15 program med redovisat värde) är 14,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
79,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 172 och 296 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 7,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.
Kontakt och adress
Kristinebergsgatan 8-10, 79280 Mora
Visa på kartaGymnasieskolor nära Mora gymnasium ro 1
- Mora gymnasium ro 2
- Mora anpassad gymnasieskola
- Stiernhööksgymnasiet
- Stiernhööks anpassade gymnasieskola
Närliggande skolor i Mora och Dalarnas län
Fler skolor i Mora
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Mora gymnasium ro 1
Vilka gymnasieprogram finns på Mora gymnasium ro 1?
Mora gymnasium ro 1 erbjuder 15 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, El- och energiprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Hotell- och turismprogrammet); övrig utbildning (International Baccalaureate (IB)).
Vad är betygspoängen på Mora gymnasium ro 1?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Mora gymnasium ro 1 är 14,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,2 p), lägst El- och energiprogrammet (12,9 p).
Hur många av eleverna på Mora gymnasium ro 1 blir behöriga till högskolan?
79,0 % av eleverna på Mora gymnasium ro 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Mora gymnasium ro 1?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 172 och 296 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Mora gymnasium ro 1 är behöriga?
81,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Mora gymnasium ro 1?
Mora gymnasium ro 1 har omkring 910 elever (2025/26).
Mer statistik om Mora gymnasium ro 1
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →