Betygskartan
Meny

Motorbranschens tekniska gymnasium 1 — gymnasium, betygspoäng 12,0

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Göteborg · Västra Frölunda

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Motorbranschens tekniska gymnasium 1 är en kommunal gymnasieskola i Västra Frölunda med 1 nationellt program (1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng.

12,0 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -1,9 mot snittet för alla program (oviktat)
93,4 % Behöriga lärare + 15,7 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
260 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 12,0 – 80,6 % 110–176 220
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 40 elever

Personal, gymnasiet på Motorbranschens tekniska gymnasium 1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 93,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,8 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
7,1 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
7,7 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Motorbranschens tekniska gymnasium 1, Göteborg

Motorbranschens tekniska gymnasium 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Västra Frölunda. Skolan tillhör Göteborg kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,9 poäng.

Antagningspoängen (medel) för Fordons- och transportprogrammet är 176,0 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 7,1 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Otto Elanders gata 4, 42132 Västra Frölunda

031-3671400

http://goteborg.se/wps/portal/mtgymnasium

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Motorbranschens tekniska gymnasium 1

Närliggande skolor i Göteborg

Fler skolor i Göteborg

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Motorbranschens tekniska gymnasium 1

Vilka gymnasieprogram finns på Motorbranschens tekniska gymnasium 1?

Motorbranschens tekniska gymnasium 1 erbjuder 1 nationellt program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet).

Vad är betygspoängen på Motorbranschens tekniska gymnasium 1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Motorbranschens tekniska gymnasium 1 är 12,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur höga är antagningspoängen till Motorbranschens tekniska gymnasium 1?

Antagningspoängen (medel) för Fordons- och transportprogrammet är 176,0 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Motorbranschens tekniska gymnasium 1 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 93,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Motorbranschens tekniska gymnasium 1?

Motorbranschens tekniska gymnasium 1 har omkring 260 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Motorbranschens tekniska gymnasium 1?

Motorbranschens tekniska gymnasium 1 är en kommunal skola i Göteborg (Gymnasium).

Mer statistik om Motorbranschens tekniska gymnasium 1

← Se alla skolor i Göteborg

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →