Betygskartan
Meny

Myrvikens skola 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Berg · Oviken

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Myrvikens skola 7-9 är en kommunal skola (grundskola) i Oviken med ett meritvärde på 230,0 poäng läsåret 2025/26, i linje med rikssnittet på 229,7 poäng. 85,0 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är 50,5 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

230,0 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +0,3 mot rikssnittet +7,0 mot kommunsnittet
50,5 % Behöriga lärare -22,8 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 230,0 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

85,0 % Yrkesprogram (YR)
85,0 % Estetiska (ES)
85,0 % SA / EK / HU
82,5 % NA / TE

SALSA: presterar Myrvikens skola 7-9 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.

Behöriga lärare på Myrvikens skola 7-9

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

50,5 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 8,7 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Sammanfattning — Myrvikens skola 7-9, Berg

Myrvikens skola 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Oviken. Skolan tillhör Berg kommun.

Skolans meritvärde är 230,0 poäng (läsåret 2025/26), vilket är i linje med rikssnittet på 229,7 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 223,0 poäng är meritvärdet högre.

Lärarbehörigheten är 50,5 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Gymnasiebehörigheten är 85,0 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Gräftåvägen 11B, 84571 Oviken

0687-16100

www.berg.se

Visa på karta

Skolor nära Myrvikens skola 7-9

Närliggande skolor i Berg

Fler skolor i Berg

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Myrvikens skola 7-9

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap, Idrott och hälsa, Moderna språk, Engelska, Slöjd, Bild.

Vanliga frågor om Myrvikens skola 7-9

Vad är meritvärdet på Myrvikens skola 7-9?

Meritvärdet på Myrvikens skola 7-9 är 230,0 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Myrvikens skola 7-9 placerar sig över rikssnittet med 0,3 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Myrvikens skola 7-9 är behöriga?

På Myrvikens skola 7-9 har 50,5 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vilken typ av skola är Myrvikens skola 7-9?

Myrvikens skola 7-9 är en kommunal skola i Berg (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Myrvikens skola 7-9?

På Myrvikens skola 7-9 är 85,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Är Myrvikens skola 7-9 en kommunal skola eller friskola?

Myrvikens skola 7-9 är en kommunal skola i Berg av typen Grundskola.

Hur många elever per lärare har Myrvikens skola 7-9?

Myrvikens skola 7-9 har 8,7 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Mer statistik om Myrvikens skola 7-9

← Se alla skolor i Berg

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →