Jämtlands Gymn, Berg — gymnasium, betygspoäng 15,4
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Berg · Svenstavik
Gymnasieskola
I Svenstavik finns Jämtlands Gymn, Berg, en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund, med 5 nationella program (3 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 5 program med redovisat värde) är 15,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 15,4 poäng. 100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 15,4 | 100,0 % | – | 288–305 | 40 |
| Naturvetenskapsprogrammet | – | – | – | 275–275 | 10 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | – | – | – | 183–183 | 10 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | – | – | – | – | – |
Introduktionsprogram (3)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Jämtlands Gymn, Berg
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 57,5 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 7,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Jämtlands Gymn, Berg, Berg
Jämtlands Gymn, Berg är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Svenstavik. Skolan tillhör Berg kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 5 program med redovisat värde) är 15,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,5 poäng.
100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 183 och 305 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,8, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 6,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.
Kontakt och adress
Skolvägen 4, 84531 Svenstavik
Visa på kartaGymnasieskolor nära Jämtlands Gymn, Berg
- Östersunds Gymnasieskola
- Jämtlands Gymn, Wargentin 2A
- Jämtlands Gymn, Wargentin 2C
- Jämtlands Gymn, Wargentin 2B
Närliggande skolor i Berg och Jämtlands län
Fler skolor i Berg
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Jämtlands Gymn, Berg
Vilka gymnasieprogram finns på Jämtlands Gymn, Berg?
Jämtlands Gymn, Berg erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Jämtlands Gymn, Berg?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Jämtlands Gymn, Berg är 15,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
Hur många av eleverna på Jämtlands Gymn, Berg blir behöriga till högskolan?
100,0 % av eleverna på Jämtlands Gymn, Berg är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Jämtlands Gymn, Berg?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 183 och 305 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Jämtlands Gymn, Berg är behöriga?
Lärarbehörigheten är 57,5 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 7,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Vilken typ av skola är Jämtlands Gymn, Berg?
Jämtlands Gymn, Berg är en skola som drivs av ett kommunalförbund i Berg (Gymnasium).
Mer statistik om Jämtlands Gymn, Berg
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →