Nästegårdsskolan åk7-åk9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Vara · Kvänum
Grundskola åk 7–9
Nästegårdsskolan åk7-åk9 i Kvänum är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 206,4 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 6,5 poäng sedan läsåret 2019/20. 89,4 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 79,1 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 212,9 | 225,5 | 207,2 | 204,3 | 205,3 | 206,5 | 206,4 |
SALSA: presterar Nästegårdsskolan åk7-åk9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 210 p · Faktiskt: 205 p · Avvikelse: -5 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 210 poäng. Nästegårdsskolan åk7-åk9 uppnådde 205 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Nästegårdsskolan åk7-åk9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
79,1 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 10,5 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Nästegårdsskolan åk7-åk9, Vara
Nästegårdsskolan åk7-åk9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Kvänum. Skolan tillhör Vara kommun.
Skolans meritvärde är 206,4 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 23,3 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 215,2 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 210 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 212,9 till 206,4 poäng, en minskning med 6,5 poäng.
Lärarbehörigheten är 79,1 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
89,4 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram — över rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,3, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 4,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Götgatan 9, 53530 Kvänum
Visa på kartaSkolor nära Nästegårdsskolan åk7-åk9
Närliggande skolor i Vara
Fler skolor i Vara
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Nästegårdsskolan åk7-åk9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Svenska, Matematik, Teknik, Biologi, Fysik, Kemi, Moderna språk.
Vanliga frågor om Nästegårdsskolan åk7-åk9
Vad är meritvärdet på Nästegårdsskolan åk7-åk9?
Meritvärdet på Nästegårdsskolan åk7-åk9 är 206,4 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Nästegårdsskolan åk7-åk9 placerar sig under rikssnittet med 23,3 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Nästegårdsskolan åk7-åk9 är behöriga?
På Nästegårdsskolan åk7-åk9 har 79,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Nästegårdsskolan åk7-åk9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Nästegårdsskolan åk7-åk9 i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Nästegårdsskolan åk7-åk9?
Nästegårdsskolan åk7-åk9 är en kommunal skola i Vara (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Nästegårdsskolan åk7-åk9?
På Nästegårdsskolan åk7-åk9 är 89,4 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Nästegårdsskolan åk7-åk9?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,3, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 4,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Nästegårdsskolan åk7-åk9
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →