Betygskartan
Meny

Lagmansgymnasiet1 — gymnasium, betygspoäng 13,5

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Vara

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Lagmansgymnasiet1 i Vara är en kommunal gymnasieskola med 9 nationella program (4 högskoleförberedande program, 5 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 9 program med redovisat värde) är 13,5 poäng (2021/22–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,5 poäng. 91,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,5 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2021/22–2024/25 -0,4 mot snittet för alla program (oviktat)
91,4 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 9,6 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
89,9 % Behöriga lärare + 12,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
260 Elever totalt

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (15,3 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (12,5 p).

Högskoleförberedande program (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 13,5 89,5 % 81,0 % 200–247 70
Samhällsvetenskapsprogrammet 15,3 93,3 % 82,4 % 190–251 40
Naturvetenskapsprogrammet – – – 210–280 –
Teknikprogrammet – – 75,0 % 208–256 –

Yrkesprogram (5)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet 12,6 – 84,6 % 168–193 50
Barn- och fritidsprogrammet 12,5 – 62,5 % 83–192 50
Fordons- och transportprogrammet 13,5 – 100,0 % 160–196 50
El- och energiprogrammet – – – 190–223 –
Industritekniska programmet – – – 143–177 –

Personal, gymnasiet på Lagmansgymnasiet1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 89,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,8 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
7,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +1,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
8,1 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Lagmansgymnasiet1, Vara

Lagmansgymnasiet1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Vara.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 9 program med redovisat värde) är 13,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.

91,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 177 och 280 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 7,7 och nöjdhet med skolan 8,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2018/19–2022/23.

Kontakt och adress

Allégatan 51, 53431 Vara

0512-31186

http://www.vara.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Lagmansgymnasiet1

Närliggande skolor i Vara och Västra Götalands län

Fler skolor i Vara

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Lagmansgymnasiet1

Vilka gymnasieprogram finns på Lagmansgymnasiet1?

Lagmansgymnasiet1 erbjuder 9 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet).

Vad är betygspoängen på Lagmansgymnasiet1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Lagmansgymnasiet1 är 13,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (15,3 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (12,5 p).

Hur många av eleverna på Lagmansgymnasiet1 blir behöriga till högskolan?

91,4 % av eleverna på Lagmansgymnasiet1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Lagmansgymnasiet1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 177 och 280 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Lagmansgymnasiet1 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 89,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Lagmansgymnasiet1?

Lagmansgymnasiet1 har omkring 260 elever (senaste läsåret).

Mer statistik om Lagmansgymnasiet1

← Se alla skolor i Vara

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →