Betygskartan
Meny

Nordinskolan — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Gislaved · Smålandsstenar

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 7–9

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Nordinskolan är en kommunal skola (grundskola) i Smålandsstenar med ett meritvärde på 207,3 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren. Gymnasiebehörigheten är 61,1 %, vilket är under rikssnittet.

207,3 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -22,4 mot rikssnittet -9,5 mot kommunsnittet
66,9 % Behöriga lärare -6,4 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 207,3 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

61,1 % Yrkesprogram (YR)
58,9 % Estetiska (ES)
58,9 % SA / EK / HU
53,7 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

9,8 NP Svenska
8,1 NP Matematik
14,9 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓2,4 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
209,7219,9228,3211,6188,2205,2207,3

SALSA: presterar Nordinskolan som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade under förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 20 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 208 p · Faktiskt: 188 p · Avvikelse: -20 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 208 poäng. Nordinskolan uppnådde 188 poäng — 20 poäng under förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Nordinskolan

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

66,9 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 10,5 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,9 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
5,4 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
5,7 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
5,5 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Nordinskolan, Gislaved

Nordinskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Smålandsstenar. Skolan tillhör Gislaved kommun.

Skolans meritvärde är 207,3 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 22,4 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 216,8 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 20 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 208 poäng och skolan nådde 188 poäng.

Meritvärdet har minskat något sedan läsåret 2019/20: från 209,7 till 207,3 poäng.

Lärarbehörigheten på 66,9 % är något under rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 61,1 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 5,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Linnégatan 14, 33332 Smålandsstenar

0371-81734

http://www.gislaved.se/nordinskolan

Visa på karta

Liknande skolor i Gislaved

Skolor i Gislaved med liknande meritvärde

Fler skolor i Gislaved

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Nordinskolan

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Hem- och konsumentkunskap, Bild. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Geografi, Idrott och hälsa, Biologi, Fysik, Svenska, Kemi, Matematik, Svenska som andraspråk.

Vanliga frågor om Nordinskolan

Vad är meritvärdet på Nordinskolan?

Meritvärdet på Nordinskolan är 207,3 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Nordinskolan placerar sig under rikssnittet med 22,4 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Nordinskolan är behöriga?

På Nordinskolan har 66,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Nordinskolan?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Nordinskolan 20 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 208, faktiskt 188 poäng).

Vilken typ av skola är Nordinskolan?

Nordinskolan är en kommunal skola i Gislaved (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Nordinskolan?

På Nordinskolan är 61,1 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Nordinskolan?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 5,5. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Nordinskolan

← Se alla skolor i Gislaved

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →