Gislaveds gymnasium Innovationssektor — gymnasium, betygspoäng 13,4
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Gislaveds gymnasium Innovationssektor är en kommunal gymnasieskola i Gislaved med 7 nationella program (5 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 7 program med redovisat värde) är 13,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,2 poäng. 78,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,8 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (11,1 p).
Högskoleförberedande program (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 13,4 | 84,0 % | 66,7 % | 173–265 | 100 |
| Estetiska programmet | 14,3 | 60,9 % | – | 148–236 | 80 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 14,8 | 90,5 % | – | 155–278 | 60 |
| Ekonomiprogrammet | – | – | – | – | 10 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,4 | – | 81,8 % | 178–210 | 70 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 11,1 | – | 66,7 % | 90–155 | 40 |
Personal, gymnasiet på Gislaveds gymnasium Innovationssektor
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 93,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Gislaveds gymnasium Innovationssektor, Gislaved
Gislaveds gymnasium Innovationssektor är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Gislaved.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 7 program med redovisat värde) är 13,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.
78,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 155 och 278 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,0, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 5,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.
Kontakt och adress
Gislegatan 5, 33233 Gislaved
Visa på kartaGymnasieskolor nära Gislaveds gymnasium Innovationssektor
- Gislaveds gymnasium Utvecklingssektor
- Gislaveds gymnasium Samhällssektor
- Motorsportsgymnasiet i Anderstorp
- Stora Segerstadsgymnasiet
Närliggande skolor i Gislaved
Fler skolor i Gislaved
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Gislaveds gymnasium Innovationssektor
Vilka gymnasieprogram finns på Gislaveds gymnasium Innovationssektor?
Gislaveds gymnasium Innovationssektor erbjuder 7 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Estetiska programmet, Naturvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Gislaveds gymnasium Innovationssektor?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Gislaveds gymnasium Innovationssektor är 13,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,8 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (11,1 p).
Hur många av eleverna på Gislaveds gymnasium Innovationssektor blir behöriga till högskolan?
78,5 % av eleverna på Gislaveds gymnasium Innovationssektor är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Gislaveds gymnasium Innovationssektor?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 155 och 278 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Gislaveds gymnasium Innovationssektor är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 93,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Gislaveds gymnasium Innovationssektor?
Gislaveds gymnasium Innovationssektor har omkring 350 elever (2025/26).
Mer statistik om Gislaveds gymnasium Innovationssektor
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →