NTI Gymnasiet Skövde — gymnasium, betygspoäng 12,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
NTI Gymnasiet Skövde är en fristående gymnasieskola i Skövde med 3 nationella program (1 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram, 1 övrig utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 12,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,4 poäng. 84,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (13,4 p), lägst El- och energiprogrammet (12,3 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 13,4 | 84,8 % | 71,8 % | 143–219 | 50 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 12,3 | – | 68,8 % | 95–163 | 70 |
Övrig utbildning (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| International Baccalaureate (IB) | – | – | – | – | 30 |
Personal, gymnasiet på NTI Gymnasiet Skövde
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
71,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — NTI Gymnasiet Skövde, Skövde
NTI Gymnasiet Skövde är ett gymnasium (friskola) belägen i Skövde.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 12,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,1 poäng.
84,8 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 163 och 219 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
John G. Grönvalls Plats 2, 54136 Skövde
Visa på kartaGymnasieskolor nära NTI Gymnasiet Skövde
Närliggande skolor i Skövde
Fler skolor i Skövde
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om NTI Gymnasiet Skövde
Vilka gymnasieprogram finns på NTI Gymnasiet Skövde?
NTI Gymnasiet Skövde erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet); övrig utbildning (International Baccalaureate (IB)).
Vad är betygspoängen på NTI Gymnasiet Skövde?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på NTI Gymnasiet Skövde är 12,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (13,4 p), lägst El- och energiprogrammet (12,3 p).
Hur många av eleverna på NTI Gymnasiet Skövde blir behöriga till högskolan?
84,8 % av eleverna på NTI Gymnasiet Skövde är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till NTI Gymnasiet Skövde?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 163 och 219 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på NTI Gymnasiet Skövde är behöriga?
71,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på NTI Gymnasiet Skövde?
NTI Gymnasiet Skövde har omkring 150 elever (2025/26).
Mer statistik om NTI Gymnasiet Skövde
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →