Betygskartan
Meny

Kavelbro 1 — gymnasium, betygspoäng 14,6

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Skövde

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Kavelbro 1 i Skövde är en kommunal gymnasieskola med 3 nationella program (3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 14,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,4 poäng.

14,6 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 0,7 mot snittet för alla program (oviktat)
90,4 % Behöriga lärare + 12,7 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
300 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (14,8 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (14,4 p).

Yrkesprogram (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 14,4 – 68,8 % – 140
Bygg- och anläggningsprogrammet 14,8 – – – 110
Frisör- och stylistprogrammet – – – – 20

Personal, gymnasiet på Kavelbro 1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 90,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,2 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,1 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Kavelbro 1, Skövde

Kavelbro 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Skövde.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 14,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 7,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Kavelbrovägen 17, 54136 Skövde

0500-497500

http://gymnasiumskovde.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Kavelbro 1

Närliggande skolor i Skövde

Fler skolor i Skövde

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Kavelbro 1

Vilka gymnasieprogram finns på Kavelbro 1?

Kavelbro 1 erbjuder 3 nationella program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet).

Vad är betygspoängen på Kavelbro 1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Kavelbro 1 är 14,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Bygg- och anläggningsprogrammet (14,8 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (14,4 p).

Hur många lärare på Kavelbro 1 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 90,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 8,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Kavelbro 1?

Kavelbro 1 har omkring 300 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Kavelbro 1?

Kavelbro 1 är en kommunal skola i Skövde (Gymnasium).

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Kavelbro 1?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 7,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Kavelbro 1

← Se alla skolor i Skövde

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →