NTI Gymnasiet Sollentuna — gymnasium, betygspoäng 13,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
NTI Gymnasiet Sollentuna är en fristående gymnasieskola i Sollentuna med 2 nationella program (1 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 88,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,5 p), lägst El- och energiprogrammet (12,6 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 14,5 | 88,9 % | 69,6 % | 175–212 | 70 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 12,6 | – | 81,8 % | 125–177 | 90 |
Personal, gymnasiet på NTI Gymnasiet Sollentuna
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är 47,4 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 19,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — NTI Gymnasiet Sollentuna, Sollentuna
NTI Gymnasiet Sollentuna är ett gymnasium (friskola) belägen i Sollentuna.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.
88,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 177 och 212 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,1, studiero 4,9 och nöjdhet med skolan 6,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Turebergsvägen 3, 19147 Sollentuna
Visa på kartaGymnasieskolor nära NTI Gymnasiet Sollentuna
- KLARA Teoretiska Gymnasium Sollentuna
- Vård- och omsorgsgymnasiet Sollentuna AB
- Svea Gymnasium Sollentuna
- Rudbeck Samhällsvetenskapsprogrammet
Närliggande skolor i Sollentuna
Fler skolor i Sollentuna
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om NTI Gymnasiet Sollentuna
Vilka gymnasieprogram finns på NTI Gymnasiet Sollentuna?
NTI Gymnasiet Sollentuna erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).
Vad är betygspoängen på NTI Gymnasiet Sollentuna?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på NTI Gymnasiet Sollentuna är 13,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,5 p), lägst El- och energiprogrammet (12,6 p).
Hur många av eleverna på NTI Gymnasiet Sollentuna blir behöriga till högskolan?
88,9 % av eleverna på NTI Gymnasiet Sollentuna är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till NTI Gymnasiet Sollentuna?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 177 och 212 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på NTI Gymnasiet Sollentuna är behöriga?
Lärarbehörigheten är 47,4 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 19,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på NTI Gymnasiet Sollentuna?
NTI Gymnasiet Sollentuna har omkring 160 elever (2025/26).
Mer statistik om NTI Gymnasiet Sollentuna
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →