Betygskartan
Meny

NTI Gymnasiet Umeå — gymnasium, betygspoäng 14,4

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Umeå

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

NTI Gymnasiet Umeå är en fristående gymnasieskola i Umeå med 4 nationella program (2 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 14,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,4 poäng. 90,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,4 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 0,5 mot snittet för alla program (oviktat)
90,7 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 8,9 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
75,7 % Behöriga lärare -2,0 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
140 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Estetiska programmet (14,8 p), lägst El- och energiprogrammet (13,9 p).

Högskoleförberedande program (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Teknikprogrammet 14,4 95,7 % 80,0 % 168–236 60
Estetiska programmet 14,8 85,7 % 58,8 % 148–196 20

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 13,9 – 78,6 % 100–184 50
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – – 10

Personal, gymnasiet på NTI Gymnasiet Umeå

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

75,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,9 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,9 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — NTI Gymnasiet Umeå, Umeå

NTI Gymnasiet Umeå är ett gymnasium (friskola) belägen i Umeå.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 14,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.

90,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 184 och 236 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.

Kontakt och adress

Rådhusesplanaden 2 C, 90328 Umeå

090-155700

http://www.ntigymnasiet.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära NTI Gymnasiet Umeå

Närliggande skolor i Umeå

Fler skolor i Umeå

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om NTI Gymnasiet Umeå

Vilka gymnasieprogram finns på NTI Gymnasiet Umeå?

NTI Gymnasiet Umeå erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet).

Vad är betygspoängen på NTI Gymnasiet Umeå?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på NTI Gymnasiet Umeå är 14,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Estetiska programmet (14,8 p), lägst El- och energiprogrammet (13,9 p).

Hur många av eleverna på NTI Gymnasiet Umeå blir behöriga till högskolan?

90,7 % av eleverna på NTI Gymnasiet Umeå är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till NTI Gymnasiet Umeå?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 184 och 236 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på NTI Gymnasiet Umeå är behöriga?

75,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på NTI Gymnasiet Umeå?

NTI Gymnasiet Umeå har omkring 140 elever (2025/26).

Mer statistik om NTI Gymnasiet Umeå

← Se alla skolor i Umeå

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →