NTI Gymnasiet Gävle — gymnasium, betygspoäng 13,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
NTI Gymnasiet Gävle är en fristående gymnasieskola i Gävle med 2 nationella program (2 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 96,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,0 p), lägst Teknikprogrammet (12,8 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 12,8 | 93,1 % | 63,2 % | 145–209 | 70 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,0 | 100,0 % | 93,8 % | 160–223 | 50 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på NTI Gymnasiet Gävle
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 89,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — NTI Gymnasiet Gävle, Gävle
NTI Gymnasiet Gävle är ett gymnasium (friskola) belägen i Gävle.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
96,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 209 och 223 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,9, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 5,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Centralplan 5, 80311 Gävle
Visa på kartaGymnasieskolor nära NTI Gymnasiet Gävle
Närliggande skolor i Gävle
Fler skolor i Gävle
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om NTI Gymnasiet Gävle
Vilka gymnasieprogram finns på NTI Gymnasiet Gävle?
NTI Gymnasiet Gävle erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på NTI Gymnasiet Gävle?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på NTI Gymnasiet Gävle är 13,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,0 p), lägst Teknikprogrammet (12,8 p).
Hur många av eleverna på NTI Gymnasiet Gävle blir behöriga till högskolan?
96,6 % av eleverna på NTI Gymnasiet Gävle är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till NTI Gymnasiet Gävle?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 209 och 223 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på NTI Gymnasiet Gävle är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 89,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på NTI Gymnasiet Gävle?
NTI Gymnasiet Gävle har omkring 120 elever (2025/26).
Mer statistik om NTI Gymnasiet Gävle
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →