Vasaskolan — gymnasium, betygspoäng 15,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Vasaskolan i Gävle är en kommunal gymnasieskola med 5 nationella program (4 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 15,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 86,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,4 p), lägst Estetiska programmet (14,9 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 16,4 | 92,2 % | 81,4 % | 198–286 | 320 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,2 | 91,0 % | 82,9 % | 155–260 | 310 |
| Estetiska programmet | 14,9 | 83,7 % | 69,4 % | 140–237 | 160 |
| Humanistiska programmet | 15,7 | 78,6 % | 62,5 % | 223–256 | 40 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Vård- och omsorgsprogrammet | – | – | – | 130–204 | 110 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 30 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
Personal, gymnasiet på Vasaskolan
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 89,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Vasaskolan, Gävle
Vasaskolan är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Gävle.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 15,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,7 poäng.
86,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 204 och 286 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 7,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Norra Kungsgatan 15, 80320 Gävle
Visa på kartaGymnasieskolor nära Vasaskolan
Närliggande skolor i Gävle
Fler skolor i Gävle
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Vasaskolan
Vilka gymnasieprogram finns på Vasaskolan?
Vasaskolan erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Estetiska programmet, Humanistiska programmet); yrkesprogram (Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Vasaskolan?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Vasaskolan är 15,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,4 p), lägst Estetiska programmet (14,9 p).
Hur många av eleverna på Vasaskolan blir behöriga till högskolan?
86,4 % av eleverna på Vasaskolan är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Vasaskolan?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 204 och 286 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Vasaskolan är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 89,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Vasaskolan?
Vasaskolan har omkring 990 elever (2025/26).
Mer statistik om Vasaskolan
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →