Odengymnasiet — gymnasium, betygspoäng 11,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Stockholm · Hägersten
Gymnasieskola
Odengymnasiet i Hägersten är en fristående gymnasieskola med 4 nationella program (2 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 11,1 poäng (2020/21–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 65,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (11,4 p), lägst Hantverksprogrammet (10,8 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 11,1 | 53,1 % | – | 150–191 | 60 |
| Teknikprogrammet | 11,4 | 78,6 % | – | 138–205 | 40 |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | 90–144 | 30 |
| Hantverksprogrammet | 10,8 | – | – | – | – |
Introduktionsprogram (3)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 70 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 50 elever
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
Personal, gymnasiet på Odengymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
78,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Odengymnasiet, Stockholm
Odengymnasiet är ett gymnasium (friskola) belägen i Hägersten. Skolan tillhör Stockholm kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 11,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,8 poäng.
65,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 144 och 205 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,9, studiero 5,2 och nöjdhet med skolan 5,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.
Kontakt och adress
Instrumentvägen 31, 12653 Hägersten
Visa på kartaGymnasieskolor nära Odengymnasiet
Närliggande skolor i Stockholm
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Odengymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Odengymnasiet?
Odengymnasiet erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet).
Vad är betygspoängen på Odengymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Odengymnasiet är 11,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (11,4 p), lägst Hantverksprogrammet (10,8 p).
Hur många av eleverna på Odengymnasiet blir behöriga till högskolan?
65,9 % av eleverna på Odengymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Odengymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 144 och 205 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Odengymnasiet är behöriga?
78,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Odengymnasiet?
Odengymnasiet har omkring 290 elever (2025/26).
Mer statistik om Odengymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →