Partille Gymnasium — gymnasium, betygspoäng 13,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Partille Gymnasium i Partille är en kommunal gymnasieskola med 6 nationella program (3 högskoleförberedande program, 3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,1 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,1 poäng. 84,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (14,3 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,1 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,3 | 91,9 % | 83,3 % | 170–225 | 190 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 13,5 | 94,1 % | 75,0 % | 180–261 | 60 |
| Estetiska programmet | 14,1 | 100,0 % | – | 130–184 | 30 |
Yrkesprogram (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 12,2 | – | 93,8 % | 180–212 | 50 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 12,5 | 52,6 % | 66,7 % | 145–186 | 40 |
| Fordons- och transportprogrammet | 12,1 | – | – | 110–153 | 40 |
Introduktionsprogram (4)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 70 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 30 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Partille Gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
69,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Partille Gymnasium, Partille
Partille Gymnasium är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Partille.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,8 poäng.
84,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 153 och 261 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Gamla Kronvägen 56/Laxfiskevägen 2, 43333 Partille
http://www.partillegymnasium.se
Visa på kartaGymnasieskolor nära Partille Gymnasium
- Anpassad gymnasieskola Partille
- Aspero Idrottsgymn. Göteborg
- Praktiska Gymnasiet Gamlestaden
- SKF Tekniska Gymnasium
Närliggande skolor i Partille och Västra Götalands län
Fler skolor i Partille
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Partille Gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Partille Gymnasium?
Partille Gymnasium erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet).
Vad är betygspoängen på Partille Gymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Partille Gymnasium är 13,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (14,3 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,1 p).
Hur många av eleverna på Partille Gymnasium blir behöriga till högskolan?
84,7 % av eleverna på Partille Gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Partille Gymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 153 och 261 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Partille Gymnasium är behöriga?
69,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Partille Gymnasium?
Partille Gymnasium har omkring 530 elever (2025/26).
Mer statistik om Partille Gymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →