Pauliskolan — gymnasium, betygspoäng 12,2
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Pauliskolan är en kommunal gymnasieskola i Malmö med 5 nationella program (3 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,2 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 57,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (12,8 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (11,6 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 12,0 | 71,7 % | 64,7 % | 138–218 | 450 |
| Teknikprogrammet | 12,8 | 61,3 % | 48,7 % | 213–259 | 200 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 12,8 | 69,0 % | 65,5 % | 210–268 | 90 |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | 11,6 | 26,4 % | 50,0 % | 85–165 | 150 |
| El- och energiprogrammet | 11,8 | – | – | 90–171 | 80 |
Introduktionsprogram (4)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 40 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 40 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 30 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 20 elever
Personal, gymnasiet på Pauliskolan
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
86,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Pauliskolan, Malmö
Pauliskolan är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Malmö.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,7 poäng.
57,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 165 och 268 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,9, studiero 5,2 och nöjdhet med skolan 6,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Föreningsgatan 41, 21152 Malmö
http://www.malmo.se/pauligymnasium
Visa på kartaGymnasieskolor nära Pauliskolan
- Malmö Latinskola Ro 1
- Drottning Blankas Gymnasieskola Malmö 1
- Drottning Blankas Gymnasieskola Malmö 2
- NTI Gymnasiet Malmö
Närliggande skolor i Malmö
Fler skolor i Malmö
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Pauliskolan
Vilka gymnasieprogram finns på Pauliskolan?
Pauliskolan erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, El- och energiprogrammet).
Vad är betygspoängen på Pauliskolan?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Pauliskolan är 12,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (12,8 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (11,6 p).
Hur många av eleverna på Pauliskolan blir behöriga till högskolan?
57,1 % av eleverna på Pauliskolan är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Pauliskolan?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 165 och 268 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Pauliskolan är behöriga?
86,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Pauliskolan?
Pauliskolan har omkring 1100 elever (2025/26).
Mer statistik om Pauliskolan
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →