Betygskartan
Meny

Pershagenskolan — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Södertälje

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem · Öppen fritidsverksamhet

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Södertälje finns Pershagenskolan, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 231,2 poäng läsåret 2025/26, något över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 20,7 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 75,6 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är hög — 82,8 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.

231,2 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +1,5 mot rikssnittet -7,7 mot kommunsnittet
82,8 % Behöriga lärare + 9,5 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 231,2 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

75,6 % Yrkesprogram (YR)
75,6 % Estetiska (ES)
75,6 % SA / EK / HU
75,6 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

13,8 NP Svenska
12,4 NP Matematik
15,9 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓20,7 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
251,9233,0228,8234,1230,9244,2231,2

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

79,2 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25)
48 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Pershagenskolan →

SALSA: presterar Pershagenskolan som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade som förväntat 2023/24SALSA ?

Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).

Förväntat: 229 p · Faktiskt: 231 p · Avvikelse: +2 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 229 poäng. Pershagenskolan uppnådde 231 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Pershagenskolan

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

82,8 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 13,7 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,1 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
4,4 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -1,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
6,9 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
5,9 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Pershagenskolan, Södertälje

Pershagenskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Södertälje.

Skolans meritvärde är 231,2 poäng (läsåret 2025/26), vilket är något över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 1,5 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 238,9 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 229 poäng.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 251,9 till 231,2 poäng, en minskning med 20,7 poäng.

Lärarbehörigheten är 82,8 %, något över rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 75,6 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 4,4 och nöjdhet med skolan 5,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Bränningestrandsvägen 4, 15153 Södertälje

08-52303234

http://www.sodertalje.se/pershagenskolan.

Visa på karta

Liknande skolor i Södertälje

Skolor i Södertälje med liknande meritvärde

Fler skolor i Södertälje

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Pershagenskolan

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Musik, Slöjd, Bild. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik.

Vanliga frågor om Pershagenskolan

Vad är meritvärdet på Pershagenskolan?

Meritvärdet på Pershagenskolan är 231,2 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Pershagenskolan placerar sig över rikssnittet med 1,5 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Pershagenskolan är behöriga?

På Pershagenskolan har 82,8 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Pershagenskolan?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Pershagenskolan i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.

Vilken typ av skola är Pershagenskolan?

Pershagenskolan är en kommunal skola i Södertälje (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Pershagenskolan?

På Pershagenskolan är 75,6 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Pershagenskolan?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 4,4 och nöjdhet med skolan 5,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Pershagenskolan

← Se alla skolor i Södertälje

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →