Betygskartan
Meny

Polhemsskolan — gymnasium, betygspoäng 13,4

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Gävle

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Gävle finns Polhemsskolan, en kommunal gymnasieskola, med 12 nationella program (1 högskoleförberedande program, 10 yrkesprogram, 1 riksrekryterande utbildning). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (10 av 12 program med redovisat värde) är 13,4 poäng (2022/23–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,6 poäng. 58,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,4 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2022/23–2024/25 -0,5 mot snittet för alla program (oviktat)
58,7 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 7 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. -23,1 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
87,8 % Behöriga lärare + 10,1 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,6 p), lägst VVS- och fastighetsprogrammet (11,6 p).

Högskoleförberedande program (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Teknikprogrammet 14,6 94,7 % 87,4 % 175–277 370

Yrkesprogram (10)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet 14,4 – 75,4 % 140–203 190
El- och energiprogrammet 13,0 26,8 % 86,8 % 113–204 170
Hotell- och turismprogrammet 12,8 65,0 % 66,7 % 158–226 90
VVS- och fastighetsprogrammet 11,6 – 80,0 % 168–207 90
Barn- och fritidsprogrammet 13,5 62,9 % 82,4 % 148–211 80
Restaurang- och livsmedelsprogrammet 13,4 43,5 % 85,7 % 140–199 80
Industritekniska programmet 12,0 – – 158–196 40
Frisör- och stylistprogrammet – – – 210–240 20
Hantverksprogrammet 14,2 82,6 % 77,8 % – –
Vård- och omsorgsprogrammet 14,1 35,5 % 75,0 % – –

Riksrekryterande utbildning (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Design- och sömnadstekniska utbildningen – – – 115–208 10
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Polhemsskolan

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 87,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,9 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
8,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Polhemsskolan, Gävle

Polhemsskolan är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Gävle.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (10 av 12 program med redovisat värde) är 13,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.

58,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 196 och 277 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Kaserngatan 67, 80251 Gävle

070-4140787

http://www.polhem.gavle.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Polhemsskolan

Närliggande skolor i Gävle

Fler skolor i Gävle

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Polhemsskolan

Vilka gymnasieprogram finns på Polhemsskolan?

Polhemsskolan erbjuder 12 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet); yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Industritekniska programmet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet); riksrekryterande utbildning (Design- och sömnadstekniska utbildningen).

Vad är betygspoängen på Polhemsskolan?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Polhemsskolan är 13,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,6 p), lägst VVS- och fastighetsprogrammet (11,6 p).

Hur många av eleverna på Polhemsskolan blir behöriga till högskolan?

58,7 % av eleverna på Polhemsskolan är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Polhemsskolan?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 196 och 277 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Polhemsskolan är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 87,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Vilken typ av skola är Polhemsskolan?

Polhemsskolan är en kommunal skola i Gävle (Gymnasium).

Mer statistik om Polhemsskolan

← Se alla skolor i Gävle

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →