Betygskartan
Meny

Rekarnegymnasiet 1 — gymnasium, betygspoäng 13,5

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Eskilstuna

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Eskilstuna finns Rekarnegymnasiet 1, en kommunal gymnasieskola, med 7 nationella program (3 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 7 program med redovisat värde) är 13,5 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 69,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,5 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,4 mot snittet för alla program (oviktat)
69,6 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 3 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. -12,2 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
84,3 % Behöriga lärare + 6,6 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
630 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (14,0 p), lägst VVS- och fastighetsprogrammet (12,6 p).

Högskoleförberedande program (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Samhällsvetenskapsprogrammet 13,7 85,5 % 75,8 % 168–242 310
Naturvetenskapsprogrammet – – – – 10
Ekonomiprogrammet – – – 168–243 –

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet 13,6 45,0 % 68,8 % – 160
El- och energiprogrammet 14,0 78,3 % 88,0 % 215–243 100
VVS- och fastighetsprogrammet 12,6 – 100,0 % 190–216 40
Barn- och fritidsprogrammet – – – – 10
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Rekarnegymnasiet 1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

84,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,4 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
5,9 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,9 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Rekarnegymnasiet 1, Eskilstuna

Rekarnegymnasiet 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Eskilstuna.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 7 program med redovisat värde) är 13,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.

69,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 216 och 243 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 5,9 och nöjdhet med skolan 6,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Krongatan 14, 63226 Eskilstuna

016-7101871

http://eskilstuna.se/rekarnegymnasiet

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Rekarnegymnasiet 1

Närliggande skolor i Eskilstuna

Fler skolor i Eskilstuna

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Rekarnegymnasiet 1

Vilka gymnasieprogram finns på Rekarnegymnasiet 1?

Rekarnegymnasiet 1 erbjuder 7 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet); yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Rekarnegymnasiet 1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Rekarnegymnasiet 1 är 13,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (14,0 p), lägst VVS- och fastighetsprogrammet (12,6 p).

Hur många av eleverna på Rekarnegymnasiet 1 blir behöriga till högskolan?

69,6 % av eleverna på Rekarnegymnasiet 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Rekarnegymnasiet 1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 216 och 243 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Rekarnegymnasiet 1 är behöriga?

84,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 12,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Rekarnegymnasiet 1?

Rekarnegymnasiet 1 har omkring 630 elever (2025/26).

Mer statistik om Rekarnegymnasiet 1

← Se alla skolor i Eskilstuna

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →