Rodengymnasiet — gymnasium, betygspoäng 14,0
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Norrtälje finns Rodengymnasiet, en kommunal gymnasieskola, med 11 nationella program (4 högskoleförberedande program, 7 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (9 av 11 program med redovisat värde) är 14,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,8 poäng. 84,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Vård- och omsorgsprogrammet (15,6 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,2 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,8 | 96,6 % | 89,5 % | 138–239 | 290 |
| Ekonomiprogrammet | 13,5 | 83,1 % | 79,2 % | 225–276 | 190 |
| Teknikprogrammet | 13,9 | 73,5 % | 66,0 % | 153–257 | 130 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,3 | 91,7 % | 90,9 % | 255–307 | 90 |
Yrkesprogram (7)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordons- och transportprogrammet | 12,2 | – | 53,6 % | 83–190 | 120 |
| El- och energiprogrammet | 13,5 | 84,2 % | 95,2 % | 208–230 | 60 |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | – | – | – | 168–207 | 60 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 12,8 | 65,0 % | 71,4 % | 93–156 | 50 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 15,6 | 100,0 % | 85,7 % | 98–195 | 50 |
| Barn- och fritidsprogrammet | 14,4 | – | – | 160–225 | 40 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | – | – | – | 145–187 | 20 |
Introduktionsprogram (4)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 50 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 50 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 50 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 20 elever
Personal, gymnasiet på Rodengymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
84,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Rodengymnasiet, Norrtälje
Rodengymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Norrtälje.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (9 av 11 program med redovisat värde) är 14,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
84,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 156 och 307 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 7,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Baldersgatan 14, 76150 Norrtälje
Visa på kartaGymnasieskolor nära Rodengymnasiet
Närliggande skolor i Norrtälje
Fler skolor i Norrtälje
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Rodengymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Rodengymnasiet?
Rodengymnasiet erbjuder 11 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, El- och energiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Rodengymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Rodengymnasiet är 14,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Vård- och omsorgsprogrammet (15,6 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (12,2 p).
Hur många av eleverna på Rodengymnasiet blir behöriga till högskolan?
84,9 % av eleverna på Rodengymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Rodengymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 156 och 307 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Rodengymnasiet är behöriga?
84,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Rodengymnasiet?
Rodengymnasiet har omkring 1260 elever (2025/26).
Mer statistik om Rodengymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →