Runby skola — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
I Upplands Väsby finns Runby skola, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 227,4 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren. Gymnasiebehörigheten är 73,3 %, vilket är under rikssnittet.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 226,2 | 225,2 | 238,2 | 239,4 | 232,7 | 230,6 | 227,4 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Runby skola som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 231 p · Faktiskt: 233 p · Avvikelse: +1 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 231 poäng. Runby skola uppnådde 233 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Runby skola
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
78,1 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 16,9 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Runby skola, Upplands Väsby
Runby skola är en grundskola (kommunal skola) belägen i Upplands Väsby.
Skolans meritvärde är 227,4 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 2,3 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 238,5 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 231 poäng.
Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren, mellan 226,2 och 227,4 poäng.
Lärarbehörigheten är 78,1 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 73,3 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 5,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Lövstavägen 1, 19447 Upplands Väsby
http://www.upplandsvasby.se/runbyskolor
Visa på kartaLiknande skolor i Upplands Väsby
- Grimstaskolan 230,3 p
- Engelska Språkskolan 241,4 p
- Vittra Väsby 244,9 p
- Sverigefinska Språkskolan 257,9 p
Skolor i Upplands Väsby med liknande meritvärde
Fler skolor i Upplands Väsby
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Runby skola
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild, Engelska, Teknik, Hem- och konsumentkunskap. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Historia, Matematik.
Vanliga frågor om Runby skola
Vad är meritvärdet på Runby skola?
Meritvärdet på Runby skola är 227,4 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Runby skola placerar sig under rikssnittet med 2,3 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Runby skola är behöriga?
På Runby skola har 78,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Runby skola?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Runby skola i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Runby skola?
Runby skola är en kommunal skola i Upplands Väsby (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Runby skola?
På Runby skola är 73,3 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Runby skola?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 5,9. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Runby skola
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — teknik
- Skolor i Upplands Väsby — bild
- Skolor i Upplands Väsby — engelska
- Skolor i Upplands Väsby — teknik
← Se alla skolor i Upplands Väsby
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →