S:t Eriks gymnasium — gymnasium, betygspoäng 13,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Stockholm finns S:t Eriks gymnasium, en kommunal gymnasieskola, med 9 nationella program (3 högskoleförberedande program, 3 yrkesprogram, 3 riksrekryterande utbildningar). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 9 program med redovisat värde) är 13,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 60,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Estetiska programmet (15,7 p), lägst El- och energiprogrammet (12,1 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Estetiska programmet | 15,7 | 93,8 % | 75,0 % | 143–243 | 420 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 12,6 | 84,4 % | 79,5 % | 155–241 | 300 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 13,1 | 78,9 % | 75,0 % | 270–287 | 80 |
Yrkesprogram (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 12,1 | 27,8 % | 64,9 % | 208–230 | 190 |
| Frisör- och stylistprogrammet | – | – | – | 193–222 | 30 |
| Hantverksprogrammet | 14,7 | 17,7 % | 69,2 % | – | – |
Riksrekryterande utbildning (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Design- och sömnadstekniska utbildningen | – | – | – | 200–243 | 30 |
| Finsnickeriutbildningen | – | – | – | 160–218 | 10 |
| Floristutbildningen | – | – | – | 170–202 | 10 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 20 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på S:t Eriks gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 88,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — S:t Eriks gymnasium, Stockholm
S:t Eriks gymnasium är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Stockholm.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 9 program med redovisat värde) är 13,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
60,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 202 och 287 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,8, studiero 5,9 och nöjdhet med skolan 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Polhemsgatan 35, 11230 Stockholm
http://www.steriksgymnasium.stockholm.se
Visa på kartaGymnasieskolor nära S:t Eriks gymnasium 65666808
- Polhems anpassade gymnasieskola, Gy
- Polhems anpassade gymnasieskola
- RGRH Stockholm, Riksgymnasium för rörelsehindrade elever 89963319
- Birger Jarls Gymnasium (A2)
Närliggande skolor i Stockholm
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om S:t Eriks gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på S:t Eriks gymnasium 65666808?
S:t Eriks gymnasium 65666808 erbjuder 9 nationella program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet); riksrekryterande utbildning (Design- och sömnadstekniska utbildningen, Finsnickeriutbildningen, Floristutbildningen).
Vad är betygspoängen på S:t Eriks gymnasium 65666808?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på S:t Eriks gymnasium 65666808 är 13,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Estetiska programmet (15,7 p), lägst El- och energiprogrammet (12,1 p).
Hur många av eleverna på S:t Eriks gymnasium 65666808 blir behöriga till högskolan?
60,5 % av eleverna på S:t Eriks gymnasium 65666808 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till S:t Eriks gymnasium 65666808?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 202 och 287 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på S:t Eriks gymnasium 65666808 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 88,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på S:t Eriks gymnasium 65666808?
S:t Eriks gymnasium 65666808 har omkring 1290 elever (2025/26).
Mer statistik om S:t Eriks gymnasium 65666808
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →