Sätraskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Stockholm · Skärholmen
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem · Anpassad grundskola åk 1–9 · Öppen fritidsverksamhet
Sätraskolan är en kommunal skola (grundskola) i Skärholmen med ett meritvärde på 231,6 poäng läsåret 2025/26, något över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 28,2 poäng sedan läsåret 2019/20. 89,4 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 203,4 | 230,7 | 235,9 | 223,3 | 242,9 | 240,3 | 231,6 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Sätraskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 43 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 200 p · Faktiskt: 243 p · Avvikelse: +43 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Sätraskolan presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 200 poäng, men skolan nådde 243 poäng — en positiv avvikelse på 43 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Sätraskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
67,4 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 9,3 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Sätraskolan, Stockholm
Sätraskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Skärholmen. Skolan tillhör Stockholm kommun.
Skolans meritvärde är 231,6 poäng (läsåret 2025/26), vilket är något över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 1,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 256,6 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 43 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 200 poäng och skolan nådde 243 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 203,4 till 231,6 poäng, en förbättring med 28,2 poäng.
Lärarbehörigheten på 67,4 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
89,4 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram — över rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 6,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Bogsätravägen 46, 12738 Skärholmen
https://grundskola.stockholm/hitta-grundskola/grundskola/satraskolan
Visa på kartaLiknande skolor i Stockholm
- Trollbodaskolan 232,7 p
- Stockholm International Academy Hägersten 232,9 p
- Eriksdalsskolan 233,2 p
- Smedshagsskolan 229,0 p
Skolor i Stockholm med liknande meritvärde
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Sätraskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap, Musik, Svenska, Teknik, Engelska. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik, Fysik, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Sätraskolan
Vad är meritvärdet på Sätraskolan?
Meritvärdet på Sätraskolan är 231,6 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Sätraskolan placerar sig över rikssnittet med 1,9 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Sätraskolan är behöriga?
På Sätraskolan har 67,4 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Sätraskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Sätraskolan 43 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 200, faktiskt 243 poäng).
Vilken typ av skola är Sätraskolan?
Sätraskolan är en kommunal skola i Stockholm (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Sätraskolan?
På Sätraskolan är 89,4 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Sätraskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 6,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Sätraskolan
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — musik
- Se alla skolor i Sverige — svenska
- Skolor i Stockholm — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Stockholm — musik
- Skolor i Stockholm — svenska
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →