Betygskartan
Meny

Snitz Gymnasium — gymnasium, betygspoäng 12,1

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Stockholm

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Stockholm finns Snitz Gymnasium, en fristående gymnasieskola, med 2 nationella program (1 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 66,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

12,1 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -1,8 mot snittet för alla program (oviktat)
66,4 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. -15,5 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
81,8 % Behöriga lärare + 4,1 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
220 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (12,3 p), lägst Estetiska programmet (11,9 p).

Högskoleförberedande program (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Estetiska programmet 11,9 73,9 % 54,8 % 143–198 90

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 12,3 58,8 % 84,6 % 120–171 80
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 40 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Snitz Gymnasium

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

81,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,7 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
5,2 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -2,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Snitz Gymnasium, Stockholm

Snitz Gymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Stockholm.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,8 poäng.

66,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 171 och 198 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,7, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 5,2. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.

Kontakt och adress

Junohällsvägen 1D, 11264 Stockholm

0768-852168

http://www.snitz.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Snitz Gymnasium

Närliggande skolor i Stockholm

Fler skolor i Stockholm

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Snitz Gymnasium

Vilka gymnasieprogram finns på Snitz Gymnasium?

Snitz Gymnasium erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).

Vad är betygspoängen på Snitz Gymnasium?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Snitz Gymnasium är 12,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (12,3 p), lägst Estetiska programmet (11,9 p).

Hur många av eleverna på Snitz Gymnasium blir behöriga till högskolan?

66,4 % av eleverna på Snitz Gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Snitz Gymnasium?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 171 och 198 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Snitz Gymnasium är behöriga?

81,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 10,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Snitz Gymnasium?

Snitz Gymnasium har omkring 220 elever (2025/26).

Mer statistik om Snitz Gymnasium

← Se alla skolor i Stockholm

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →