Betygskartan
Meny

Stavby skola — meritvärde 2023/24 och skolfakta

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Uppsala · Alunda

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola

Stavby skola är en kommunal skola (grundskola) i Alunda.

Betygskartan har inget meritvärde för Stavby skola läsåret 2025/26. Meritvärden från tidigare läsår visas i trenden nedan.

— Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.
78,4 % Behöriga lärare + 5,1 procentenheter mot rikssnittet

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.

100,0 % Yrkesprogram (YR)
100,0 % Estetiska (ES)
100,0 % SA / EK / HU
100,0 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

12,9 NP Svenska
11,1 NP Matematik
15,4 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓16,4 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/24
2019/202020/212021/222022/232023/24
267,5242,9245,4264,1251,1

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

~100 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25) Skolverket redovisar ~100 % när bara enstaka elever saknar godkänt betyg, för att ingen enskild elev ska kunna identifieras.
15 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Stavby skola →

SALSA: presterar Stavby skola som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 14 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 237 p · Faktiskt: 251 p · Avvikelse: +14 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 237 poäng. Stavby skola uppnådde 251 poäng — 14 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Stavby skola

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

78,4 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 12,2 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,3 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +1,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
6,7 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
8,7 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +2,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)

Sammanfattning — Stavby skola, Uppsala

Stavby skola är en grundskola (kommunal skola) belägen i Alunda. Skolan tillhör Uppsala kommun.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 14 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 237 poäng och skolan nådde 251 poäng.

Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 267,5 till 251,1 poäng, en minskning med 16,4 poäng.

Lärarbehörigheten är 78,4 %, något över rikssnittet på 73,3 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 9,3 och studiero 6,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Stavby 108, 74794 Alunda

0174-270102

http://stavby-skola.uppsala.se

Visa på karta

Skolor nära Stavby skola

Närliggande skolor i Uppsala

Fler skolor i Uppsala

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Stavby skola

Hur stor andel av lärarna på Stavby skola är behöriga?

På Stavby skola har 78,4 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Stavby skola?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Stavby skola 14 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 237, faktiskt 251 poäng).

Vilken typ av skola är Stavby skola?

Stavby skola är en kommunal skola i Uppsala (Grundskola).

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Stavby skola?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 9,3 och studiero 6,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Hur har meritvärdet på Stavby skola förändrats de senaste åren?

Meritvärdet på Stavby skola var 267,5 poäng läsåret 2019/20 och 251,1 poäng läsåret 2023/24 — en minskning med 16,4 poäng under perioden.

Är Stavby skola en kommunal skola eller friskola?

Stavby skola är en kommunal skola i Uppsala av typen Grundskola.

Mer statistik om Stavby skola

← Se alla skolor i Uppsala

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →