Betygskartan
Meny

Stefanskolan — meritvärde 2022/23 och skolfakta

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Stockholm · Bromma

Grundskola Friskola

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem · Öppen fritidsverksamhet

Skolans webbplats Jämför skola

Stefanskolan är en friskola (grundskola) i Bromma.

Betygskartan har inget meritvärde för Stefanskolan läsåret 2025/26. Meritvärden från tidigare läsår visas i trenden nedan.

— Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p.
56,2 % Behöriga lärare -17,1 procentenheter mot rikssnittet

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.

100,0 % Yrkesprogram (YR)
100,0 % Estetiska (ES)
100,0 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

8,8 NP Matematik
14,0 NP Engelska

Meritvärde över tid

↓20,2 sedan 2019/20
2019/202020/212022/232023/24
2019/202020/212022/232023/24
235,4—215,2—

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

~100 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25) Skolverket redovisar ~100 % när bara enstaka elever saknar godkänt betyg, för att ingen enskild elev ska kunna identifieras.
12 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Stefanskolan →

SALSA: presterar Stefanskolan som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.

Behöriga lärare på Stefanskolan

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Lärarbehörigheten på Stefanskolan är 56,2 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 9,3 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,4 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
7,1 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +1,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
9,3 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +2,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)

Sammanfattning — Stefanskolan, Stockholm

Stefanskolan är en grundskola (friskola) belägen i Bromma. Skolan tillhör Stockholm kommun.

Lärarbehörigheten är 56,2 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,4 och studiero 7,1. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 9,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Tegnebyvägen 30-32, 16856 Bromma

08-6181826

http://www.stefanskolan.se

Visa på karta

Skolor nära Stefanskolan

Närliggande skolor i Stockholm

Fler skolor i Stockholm

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Stefanskolan

Hur stor andel av lärarna på Stefanskolan är behöriga?

På Stefanskolan har 56,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vilken typ av skola är Stefanskolan?

Stefanskolan är en friskola i Stockholm (Grundskola).

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Stefanskolan?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,4 och studiero 7,1. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 9,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Hur har meritvärdet på Stefanskolan förändrats de senaste åren?

Meritvärdet på Stefanskolan var 235,4 poäng läsåret 2019/20 och 215,2 poäng läsåret 2022/23 — en minskning med 20,2 poäng under perioden.

Är Stefanskolan en kommunal skola eller friskola?

Stefanskolan är en friskola i Stockholm av typen Grundskola.

Hur nöjda är föräldrar och elever med Stefanskolan?

I Skolinspektionens Skolenkät 2026 är vårdnadshavarnas nöjdhet med barnets skola 9,3. Det är ett medelvärde på skalan 0–10.

Mer statistik om Stefanskolan

← Se alla skolor i Stockholm

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →