Betygskartan
Meny

Steningehöjdens skola — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Sigtuna · Steningehöjden

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Steningehöjden finns Steningehöjdens skola, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 233,7 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 25,2 poäng sedan läsåret 2020/21. 84,5 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).

233,7 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +4,0 mot rikssnittet +12,7 mot kommunsnittet
69,3 % Behöriga lärare -4,0 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 233,7 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

84,5 % Yrkesprogram (YR)
83,3 % Estetiska (ES)
83,3 % SA / EK / HU
82,1 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

11,3 NP Svenska
9,7 NP Matematik
15,3 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑25,2 sedan 2020/21
2020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2020/212021/222022/232023/242024/252025/26
208,5241,8218,4236,7235,6233,7

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

75,0 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25)
52 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Steningehöjdens skola →

SALSA: presterar Steningehöjdens skola som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 21 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 216 p · Faktiskt: 237 p · Avvikelse: +21 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Steningehöjdens skola presterar starkare än förväntat för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 216 poäng, men skolan nådde 237 poäng — en positiv avvikelse på 21 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Steningehöjdens skola

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

69,3 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 16,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,9 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
5,2 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
7,6 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)
6,0 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,9)

Sammanfattning — Steningehöjdens skola, Sigtuna

Steningehöjdens skola är en grundskola (kommunal skola) belägen i Steningehöjden. Skolan tillhör Sigtuna kommun.

Skolans meritvärde är 233,7 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 4,0 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 221,0 poäng är meritvärdet högre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 21 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 216 poäng och skolan nådde 237 poäng.

Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2020/21 — från 208,5 till 233,7 poäng, en förbättring med 25,2 poäng.

Lärarbehörigheten på 69,3 % är något under rikssnittet på 73,3 %.

Gymnasiebehörigheten är 84,5 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,2 och nöjdhet med skolan 6,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Solurstorget 5, 19565 Steningehöjden

08-59126714

http://www.sigtuna.se

Visa på karta

Liknande skolor i Sigtuna

Skolor i Sigtuna med liknande meritvärde

Fler skolor i Sigtuna

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Steningehöjdens skola

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap, Idrott och hälsa, Bild. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Kemi, Matematik, Svenska som andraspråk.

Vanliga frågor om Steningehöjdens skola

Vad är meritvärdet på Steningehöjdens skola?

Meritvärdet på Steningehöjdens skola är 233,7 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Steningehöjdens skola placerar sig över rikssnittet med 4,0 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Steningehöjdens skola är behöriga?

På Steningehöjdens skola har 69,3 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Steningehöjdens skola?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Steningehöjdens skola 21 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 216, faktiskt 237 poäng).

Vilken typ av skola är Steningehöjdens skola?

Steningehöjdens skola är en kommunal skola i Sigtuna (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Steningehöjdens skola?

På Steningehöjdens skola är 84,5 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Steningehöjdens skola?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,2 och nöjdhet med skolan 6,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Steningehöjdens skola

← Se alla skolor i Sigtuna

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →