Stockholms Idrottsgymnasium — gymnasium, betygspoäng 16,2
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Stockholm finns Stockholms Idrottsgymnasium, en fristående gymnasieskola, med 3 nationella program (3 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 16,2 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,8 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (15,1 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 15,7 | 100,0 % | 85,9 % | 280–299 | 200 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 17,8 | 100,0 % | 93,8 % | 305–324 | 100 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,1 | 100,0 % | 87,1 % | 268–285 | 100 |
Personal, gymnasiet på Stockholms Idrottsgymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 89,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 21,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Stockholms Idrottsgymnasium, Stockholm
Stockholms Idrottsgymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Stockholm.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 16,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,3 poäng.
100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 285 och 324 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,0, studiero 7,1 och nöjdhet med skolan 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Roslagstullsbacken 35, 11421 Stockholm
http://www.idrottsgymnasiet.se
Visa på kartaGymnasieskolor nära Stockholms Idrottsgymnasium
- JENSEN Gymnasium Vasastan
- NTI Handelsgymnasiet Stockholm
- Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Odenplan
- Kulturama Gymnasium Natur
Närliggande skolor i Stockholm
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Stockholms Idrottsgymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Stockholms Idrottsgymnasium?
Stockholms Idrottsgymnasium erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Stockholms Idrottsgymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Stockholms Idrottsgymnasium är 16,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,8 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (15,1 p).
Hur många av eleverna på Stockholms Idrottsgymnasium blir behöriga till högskolan?
100,0 % av eleverna på Stockholms Idrottsgymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Stockholms Idrottsgymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 285 och 324 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Stockholms Idrottsgymnasium är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 89,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 21,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Stockholms Idrottsgymnasium?
Stockholms Idrottsgymnasium har omkring 390 elever (2025/26).
Mer statistik om Stockholms Idrottsgymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →