Betygskartan
Meny

Svalöfs gymnasium — gymnasium, betygspoäng 12,7

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Svalöv

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola · Anpassad gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Svalöfs gymnasium i Svalöv är en kommunal gymnasieskola med 6 nationella program (2 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 6 program med redovisat värde) är 12,7 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 12,7 poäng. 54,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

12,7 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -1,2 mot snittet för alla program (oviktat)
54,3 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
83,3 % Behöriga lärare + 5,6 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
440 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturbruksprogrammet (14,3 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (11,5 p).

Högskoleförberedande program (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Samhällsvetenskapsprogrammet – – – – 10
Naturvetenskapsprogrammet – – – – –

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 12,3 – 73,3 % 80–194 180
Naturbruksprogrammet 14,3 54,3 % 62,5 % 80–200 110
Bygg- och anläggningsprogrammet 11,5 – – 88–173 50
El- och energiprogrammet – – – 215–225 30
Introduktionsprogram (4)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 30 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 30 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Svalöfs gymnasium

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

83,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,1 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
5,5 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
6,8 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Svalöfs gymnasium, Svalöv

Svalöfs gymnasium är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Svalöv.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 6 program med redovisat värde) är 12,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,2 poäng.

54,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 173 och 225 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,1, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Rönnebergsvägen 8, 26834 Svalöv

0418-666100

http://www.svalov.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Svalöfs gymnasium

Närliggande skolor i Svalöv och Skåne län

Fler skolor i Svalöv

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Svalöfs gymnasium

Vilka gymnasieprogram finns på Svalöfs gymnasium?

Svalöfs gymnasium erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Naturbruksprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet).

Vad är betygspoängen på Svalöfs gymnasium?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Svalöfs gymnasium är 12,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturbruksprogrammet (14,3 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (11,5 p).

Hur många av eleverna på Svalöfs gymnasium blir behöriga till högskolan?

54,3 % av eleverna på Svalöfs gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Svalöfs gymnasium?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 173 och 225 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Svalöfs gymnasium är behöriga?

83,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Svalöfs gymnasium?

Svalöfs gymnasium har omkring 440 elever (2025/26).

Mer statistik om Svalöfs gymnasium

← Se alla skolor i Svalöv

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →